دیدار وزیران خارجه ایران و قزاقستان

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و ارلان ادریسوف، وزیر خارجه قزاقستان راه‌های گسترش مناسبات دو کشور و تحولات منطقه را مورد تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ظریف در این رایرنی با اشاره به روابط متین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان گفت: قزاقستان بعنوان همسایه، همواره در اولویت سیاست خارجی کشورمان بوده و ما علاقه‌مندیم با قزاقستان بهترین مناسبات را برخوردار باشیم.

وزیر امورخارجه کشورمان افزود: مبارزه با تروریسم و افراط گری یکی از موضوعات مهم منطقه است که در دستور کار رایزنی های دوجانبه آثار برجسته‌ای بر امنیت مشترک همگان داشته و خواهان تشریک مساعی همگانی برای چاره‌اندیشی نسبت به مخاطرات فراگیر آن شد.

او با اشاره به ضرورت افزایش همکاریهای اقتصادی دو کشور گفت: تحریم‌های ناعادلانه نسبت به ایران در مسیر مرتفع شدن است ما در پرتو نتایج آن آمادگی داریم در عرصه‌های مختلف از جمله راه آهن، انرژی، تجارت و سرمایه گذاری، فرصت‌های جدید را شناسایی کرده و با خلق ظرفیت‌های نوین وجبران نواقص گذشته، مناسبات فیمابین را تعمیق بخشیم.

وزیر امورخارجه قزاقستان ضمن تشکر از برگزاری منظم اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز گفت : جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی فراوانی هستند و زمینه‌های زیادی برای گسترش همکاری دو کشور دارند.

وی افزود: یکی از زمینه‌های همکاری حوزه دریای خزر است که برای دو کشور اهمیت زیادی دارد و انتقال انرژی بین دوکشور، زمینه ساز تقویت همکاری‌های گسترده‌تر با ایران خواهد شد.

ادریسوف تروریسم را یکی دیگر از موضوعات مهم رایزنیهای دو کشور دانست و خاطرنشان کرد که لازم است کشورهای منطقه با همکاری یکدیگر، یک طرح عملی برای ریشه کن کردن تروریسم تدوین کنند.

وزیر امور خارجه قزاقستان در ادامه گفت: زمینه‌های مختلفی برای تعمیق مناسبات دو کشور وجود دارد که راه آهن و کشاورزی از مهم‌ترین آن‌هاست و قزاقستان آمادگی دارد تا تسهیلات کافی در زمینه اعطای ویزا برای تجار و جهانگردان ایرانی فراهم ساخته و بستر توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور را ارتقا بخشیم.

انتهای پیام

کد N1042611