ادعای رییس‌جمهور جدید آرژانتین درباره لغو کردن توافق‌نامه با ایران درباره آمیا

سیاسی

رییس‌جمهور جدید آرژانتین اعلام کرد: توافق‌نامه ایران و آرژانتین درباره تحقیق در مورد حمله به آمیا مرکز یهودیان در بوینس آیرس در سال 1994 را لغو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه آرژانتینی، بوینس آیرس هرالد، مائوریسیو ماکری، رییس‌جمهور جدید آرژانتین در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخابش به عنوان ریاست جمهوری، مسائل حساسی را درباره تفاهم‌نامه ایران و آرژانتین در تحقیق در مورد حمله آمیا مطرح کرد.

وی در این باره گفت:‌ همان‌گونه که در تبلیغات انتخاباتی قول داده بودیم، ما از کنگره درخواست خواهیم کرد تا توافق با ایران را لغو کند.

در همین زمینه پایگاه صهیونیستی فورواد نیز نوشت: این توافق‌نامه بین ایران و آرژانتین از سوی اسراییل و یهودیان آرژانتین مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ماکری دارای روابط نزدیکی با اسراییل و یهودیان آرژانتین است.

رییس‌جمهور جدید آرژانتین کار خود را از 10 اکتبر آغاز خواهد کرد. وی با کسب 51/4 درصد آرا توانست به رقبای خود غلبه کند.

به گزارش ایسنا، وزیران امور خارجه ایران و آرژانتین بهمن‌ماه 1391 با انتشار بیانیه‌ای از توافق درباره پرونده آمیا خبر دادند.

دکتر علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه وقت کشورمان و هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه وقت آرژانتین در حاشیه اجلاس سران اتحادیه آفریقا در آدیس‌آبابا با صدور بیانیه‌ای درباره پرونده آمیا اعلام کردند که دو طرف پس از چند نوبت دیدار و گفت‌وگو در سطوح کارشناسان وزارت خارجه به توافقی درباره تعیین چارچوب پیگیری پرونده آمیا دست یافتند.

در ادامه این بیانیه وزیران خارجه ایران و آرژانتین بر قصد خود مبنی بر پایان دادن به این موضوع تأکید و بر عزم دو کشور برای روشن شدن حقیقت در این خصوص از طریق همکاری‌های دوجانبه و با کمک حقوقدانان مستقل تأکید کردند.

صالحی و تیمرمن در این بیانیه ابراز امیدواری کردند که بر پایه سازوکار تعیین شده و در صورت تصویب آن از سوی بخش‌های ذی‌ربط دو کشور این موضوع به طور کامل تحقق یابد.

درپایان این بیانیه دو طرف بر اهمیت گفت‌وگو و رایزنی برای حل و فصل موضوعات دوجانبه تأکید کردند.

انتهای پیام

کد N1042600