فرصت تاریخی آرژانتین در قرارداد هسته‌ای با چین

بنابر گزارش یک اندیشکده‌ی برجسته در حوزه انرژی، قرارداد هسته‌ای آرژانتین، مبنی بر ساخت دو راکتور هسته‌ای توسط چین در آرژانتین یک فرصت تاریخی را برای این کشور آمریکای لاتین فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شینهوا، اندیشکده‌ی نظارت بر توسعه انرژی، فن‌آوری و زیرساخت‌ها (OETEC) از قرارداد هسته‌ای چین و آرژانیتن استقبال کرده و آن را عامل توسعه‌ی علمی، فنی و صنعتی آرژانتین دانسته است.

در بخشی از این گزارش آمده است: این قرارداد نشان دهنده‌ی سیاست دولت کریستینا فرناندز، رییس‌جمهور آرژانتین در تعهد به توسعه علمی و فنی این کشور و انتقال آن به دولت آینده آرژانتین است.

هم اکنون برخی از حامیان مائوریسیو ماکری، رییس‌جمهور آینده آرژانتین که در انتخابات به پیروزی رسیده است، این موضوع را مطرح می‌کنند که دستیابی به قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته‌ای با چین با عجله همراه بوده است؟

اما باید توجه داشت که مذاکرات دو جانبه شامل یک روند گفت‌وگوها و تبادل نظرات دو طرفه بوده که از سال 2010 آغاز شده است.

تنها نگرانی موجود دراین باره از دست دادن این فرصت است که باعث توسعه‌ی نقش تعیین کننده‌ی آرژانتین در استفاده و گسترش انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای توسط دولت آینده‌ی آرژانتین خواهد بود.

اخیرا آرژانتین و چین یک قرارداد همکاری هسته‌ای را مبنی بر ساخت چهارمین و پنجمین نیروگاه هسته‌ای آرژانتین به امضا رساندند.

به گزارش ایسنا، پس از امضای این توافق مقامات آرژانتین از آن به شدت استقبال کردند.

وزیر اقتصاد آرژانتین در این باره گفت: ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید آرژانتین از سوی چین، قطعا امنیت انرژی‌ها را در آینده تضمین خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1042349