بوتفلیقه با نماینده سازمان ملل درباره منطقه جنجالی صحرای غربی دیدار کرد

الجزاير

رئیس جمهور الجزایر با فرستاده دبیرکل سازمان ملل به منطقه مورد مناقشه صحرای غربی دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر روز دوشنبه میزبان کریستوفر راس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به منطقه صحرای غربی بود. در این دیدار رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر و عبدالقادر مساهل، وزیر امور کشورهای مغرب اسلامی و اتحادیه عرب نیز حضور داشتند.

راس تصمیم دارد در سفر 10 روزه خود به منطقه جنجالی صحرای غربی مذاکرات میان جبهه پولیساریو و مراکش را از سر بگیرد.

پیش‌بینی می‌شود راس امروز (سه‌شنبه) در شهر رباط مورد استقبال صلاح الدین مزوار، وزیر خارجه مراکش قرار گیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در اوایل ماه نوامبر برگزاری مذاکرات صادقانه در ماه‌های آتی را خواستار شده است.

راس که در سال 2012 برای مدتی از سوی کشور مراکش به اتهام جانبداری از طرح الجزایر و جبهه پولیساریو سلب اعتماد شده بود دوباره تلاش‌های دیپلماتیک خود را از سر گرفته و بدون ثبت هیچ گونه پیشرفتی در این زمینه، از منطقه صحرای غربی بازدید کرد.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی‌بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند. تراکم جمعیت در این منطقه یکی از کم‌ترین‌ها در جهان است و بیشتر جغرافیای آن را دشت‌های بیابانی تشکیل داده ‌است. بزرگ‌ترین شهر آن "العیون" نام دارد که نیمی از جمعیت منطقه صحرای غربی را در خود جا داده‌ است.

مراکش از 1975 کنترل بیشتر مناطق صحرای غربی را در دست دارد. این منطقه مملو از ذخایر فسفات است و از پتانسیل نفتی بالایی برخوردار است لذا مراکش روی کنترل آن تاکید بسیاری دارد. با این حال، جبهه پولیساریو تحت حمایت الجزایر به دنبال استقلال است و هیاتی از سوی سازمان ملل بیش از بیست سال پیش و پیش از رفراندوم مورد انتظار برای تعیین آینده سیاسی صحرای غربی تشکیل شد اما این همه‌پرسی هرگز برگزار نشد.

انتهای پیام

کد N1042193