روحانی در دیدار رئیس‌جمهور نیجریه:

تاکید بر تعمیق روابط/تروریسم همه کشورهای جهان را تهدید می‌کند

سیاسی

رئیس‌جمهور گفت: تروریسم به عنوان یک بیماری مسری، همه کشورها و مناطق جهان را تهدید می‌کند و مبارزه جدی و همگانی با آن ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار «محمدو بوهاری» رئیس‌جمهور نیجریه توسعه روابط با کشورهای آفریقایی را از جمله اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: ایران توانمندی‌های فراوانی در بخش‌های فنی مهندسی و از جمله نفت و گاز دارد که می‌تواند آن را در اختیار کشورهای آفریقایی و به ویژه نیجریه قرار دهد.

وی افزود: تهران و ابوجا برای گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه، ظرفیت های فراوانی دارند که باید از آنها بویژه در دوره کنونی و فضای پسا تحریم در راستای منافع دو دولت و ملت و منطقه، بیش از پیش بهره گرفت.

روحانی در ادامه همچنین با تأکید بر اینکه ایران و نیجریه در زمینه مسایل منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم دیدگاه و اهداف مشترکی دارند، اظهارداشت: تروریسم به عنوان یک بیماری مسری، همه کشورها و مناطق جهان را تهدید می‌کند و مبارزه جدی و همگانی با آن ضروری است.

رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه متأسفانه برخی کشورها تروریسم را ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های خود در نظر گرفته‌اند، گفت: باید این واقعیت برای همه تفهیم شود که تروریسم خطری همگانی است و باید به جایی برسیم که همه کشورهای منطقه و جهان علیه تروریسم همکاری و همفکری داشته است.

وی تأکید کرد: تروریست ها رفاه و جان مردم جهان را به خطر انداخته و ضد انسان‌ها و تمدن بشری اند. از همه مهم‌تر این که با ادعای اسلامی بودن فعالیت می‌کنند و در حقیقت ماموریتشان بدنام کردن دین مبین اسلام است؛ لذا همه وظیفه داریم با این خطر بزرگ مقابله کنیم.

روحانی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران تجربیات فراوانی در زمینه مبارزه با تروریسم دارد، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه در اختیار کشورهای دوست از جمله نیجریه قرار دهد.

رئیس‌‌جمهور نیجریه نیز در این دیدار با تجلیل از برگزاری موفقیت آمیز سومین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز اظهارداشت: نیجریه از پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف به ویژه در بخش نفت و گاز اطلاع دارد و با توجه به برخورداری از منابع طبیعی، به دنبال استفاده از توانمندی‌های ایران در این عرصه‌ها می‌باشد.

بوهاری خاطرنشان کرد: نیجریه برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران احترام و اهمیت ویژه‌ای قایل بوده و به دنبال توسعه هر چه بیشتر این روابط می‌باشد.

وی در ادامه با بیان این که ایران در زمینه امنیت بین‌المللی نیز از نقش حیاتی و ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: امروز برای همه جهان مشخص شده که تروریسم مرزی نمی‌شناسد و خطری عمومی و فراگیر است لذا ضرورت دارد با این خطر فراگیر، مبارزه شود.

کد N1042064