خجسته در نطق میان‌دستور مطرح کرد:

تهیه مستنداتی از دست سلطانِ شکر در شرکت اقتصادی سبحان

سیاسی

رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید با اشاره به تهیه برخی مستندات از اتفاقات بیمه دی، سازمان اقتصادی کوثر و سلطانِ شکر، از تعلل در قرائت گزارش تحقیق و تفحص در صحن مجلس انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در نطق میان‌دستور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مبارزه با مفاسد اقتصادی به ویژه در فرمان هشت ماده‌ای ایشان در سالهای گذشته، اظهار داشت: یکی از وظایف مجلس در این زمینه، استفاده از ابزارهای نظارتی از قبیل سئوال، استیضاح و تحقیق و تفحص است.

وی تاکید کرد: مجلس زمانی خاصیت دارد که از این ابزارها به درستی استفاده کند؛ باید دید تحقیق و تفحص‌هایی که مجلس انجام می‌دهد، چه می‌شود و کجا می‌رود.

این نماینده مجلس به طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره کرد و افزود: همکاران ما در بنیاد شهید پاک و خالص هستند، اما در دو سال گذشته تحقیق و تفحص از سیستم‌های اقتصادی بنیاد با رای مجلس عملیاتی شد؛ در این کار ۴۵ کارشناس خبره از دیوان محاسبات و بانک ملی فعالیت کردند و ۳۰ هزار برگ سند به دست آوردند و ۱۱۰ هزار ساعت کاری انجام شد.

خجسته ادامه داد: سعی ما این بود که هر چه زودتر این گزارش قرائت شود، اما الان می‌بینیم که خانواده‌های شهدا، ایثارگران و نمایندگان مجلس سئوال می‌کنند که این گزارش چه شد؟!

وی تصریح کرد: فشارهای سنگین سیاسی و تطمیع و تهدیدها را تحمل کردیم و امروز مردم انتظار قرائت گزارش را دارند؛ چرا گزارش قرائت نمی‌شود؟!

رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به آخرین جلسه این هیات در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال جاری، اظهار داشت: ۱۱۰۰ صفحه گزارش مفصل و ۲۰ تا ۳۰ صفحه گزارش اجمالی درباره موضوع تحقیق و تفحص از بنیاد شهید آماده شده و قرار بود در این جلسه این گزارش تصویب و در صحن مجلس قرائت شود که متاسفانه نشد.

خجسته با اشاره به مصاحبه برخی افراد که تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را ناشی از حُب و بعض و بدون مستندات می‌خوانند، عنوان کرد: بیش از هزار و ۳۰۰ صفحه مستندات وجود دارد؛ چرا باید تعلل کنیم و به نحوی حرکت کنیم که از بیرون بگویند قدرت مجلس چه شد؟! آیا اتفاقات بیمه دی و سازمان اقتصادی کوثر و صرافی بانک دی که صدها میلیارد تومان از آن برگردانده شد، مستندات ندارد و حب و بغض است؟! آیا دست سلطانِ شکر در شرکت اقتصادی سبحان مستندات ندارد؟

وی در پایان با بیان اینکه آیین‌نامه مجلس اجازه نمی‌دهد مستندات را الان اعلام کنم، گفت: مستندات این گزارش را در اختیار هیات رئیسه و رئیس محترم مجلس انجام می‌دهم تا خودشان تصمیم بگیرند.

نماینده مردم همدان در مجلس خاطرنشان کرد: ما وظیفه‌مان را با همه فشارها خالصانه انجام دادیم؛ دیگر مستندات را در اختیار ریاست محترم مجلس قرار می‌دهیم و هر چه بگویند اطاعت می‌کنیم.

 

 

 

کد N1041952