در واکنش به درگیری‌ها در "طوزخورماتو"؛

دعوت مقتدی صدر از کردهای عراق برای هوشیاری در برابر فتنه‌انگیزی‌ها

عراق

رهبر جریان صدر عراق از کردهای این کشور خواست برای نابودی داعش، عقل و منطق، شرع، روحیه وطن‌پرستی و همکاری را اصل قرار دهند و با هوشیاری مانع از برخی تلاش‌ها برای فتنه‌انگیزی شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، مقتدی صدر،‌ رهبر جریان صدر عراق در شرح موضعگیری خود نسبت به حوادث اخیر در شهر ترکمان نشین "طوزخورماتو" گفت: ما و شما مردم مجاهد کرد ،هردو از رژیم دیکتاتوری ستمکار و اشغالگری رنج برده‌ایم و هر دو به تعیین سرنوشت باور داریم. شما تصمیم به مبارزه‌ای ویرانگر با رژیم صدام گرفتید و اقلیم خود را برگزیدید و اگر خدای نکرده قصد جدایی دارید شایسته است که ما زیر یک پرچم قرار گرفته و یا به عنوان دو همسایه دوست و صمیمی و به دور از هرگونه آسیب و طائفه‌گرایی باقی بمانیم و اصول انسانی که تمامی انبیا الهی از جمله محمد (ص) آورده، کنار هم گرد آییم.

صدر افزود: باید مانع از بروز هرگونه فتنه‌ای شده و با افراطی‌ها مقابله کنید. از شما امید می‌رود که برخوردتان برادرانه و شفاف و بدون از هرگونه ابهامی باشد تا دوستی میان برادران عرب و کرد برقرار شود و از فتنه‌های احمقانه دور شویم.

وی با تاکید بر اهمیت اتکا به عقل و منطق، شرع و روحیه وطن‌پرستی در میان تمامی گروه‌ها و همکاری برای نابودی داعش مانند پیروزی که در سنجار به واسطه همکاری کردها با ارتش و داوطلبان مردمی حاصل شد، نسبت به خطر درگیری و اختلاف و سوء استفاده داعش از آن برای گسترش نفوذ خود هشدار داد.

رهبر جریان صدر عراق در ادامه برخی سخنان استثنایی از سوی دو طرف که هدف فتنه‌انگیزی در دو عنصر اصلی عراق را دنبال می‌کند، به شدت محکوم کرد و گفت: نباید اختلافات در عراق به ترکمن‌ها هم برسد آنها برادران شما هستند نباید به آنها ظلم شود.

اخیرا درگیری‌های مسلحانه میان پیشمرگ‌ها و داوطلبان مردمی ترکمان در شهر طوزخورماتو صورت گرفت. این درگیری‌ها به دنبال کشته شدن دو جوان کرد به دست نیروهای داوطلب مردمی بالا گرفت. در این درگیری‌ها دو طرف از اسلحه سنگین استفاده کردند.

انتهای پیام

کد N1041878