نیروهای آلمانی به ماموریت آموزشی خود در افغانستان ادامه می‌دهند

وزارت دفاع آلمان اعلام کرد، هیات ناتو که برلین رهبری آن را در شمال افغانستان به عهده دارد در سال 2016 میلادی نیز به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری دویچه وله، مقامات از 20 کشور دیگری که در این عملیات شرکت دارند نیز در جریان نشست برگزار شده در برلین حمایت خود را از این اقدام اعلام کردند.

اورسلا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان گفت: مذاکرات روز دوشنبه نتیجه بسیار خوبی داشت و تمامی کشورهای شرکت کننده تمایل خود را برای ادامه تامین تمامی نیروهای لازم و ظرفیت‌های موجود ابراز کردند.

وی به دنبال مذاکره با همتاهایش در برلین افزود: ما می‌خواهیم در پیامی قاطع به مردم افغان بگوییم که می‌توانند به ما اعتماد و اطمینان کنند چرا که ما پشت آن‌ها ایستاده‌ایم و آن‌ها را تنها نمی‌گذاریم.

ارتش آلمان در حال حاضر رهبری هیاتی متشکل از 20 کشور را برای آموزش و مشورت دادن به نیروهای امنیتی محلی در شمال افغانستان به عهده دارد. حدود نیمی از 1500 نیروی خارجی مستقر در پایگاه مزار شریف را نیروهای آلمانی تشکیل می‌دهند در حالی که دیگر لشگرهای بزرگ متعلق به گرجستان، مغولستان، هلند و مجارستان هستند.

آلمان در ابتدا قصد داشت تا بهار سال 2016 میلادی تعداد نیروهایش را به شدت کاهش داده و حضور نظامی‌اش در کابل، پایتخت افغانستان را محدود کند. اما وخیم شدن وضعیت امنیتی که منجر شد شبه نظامیان طالبان به صورت مختصر شهر قندوز را در سپتامبر سال جاری میلادی تصرف کنند، باعث بررسی و تجدیدنظر در این برنامه‌ها شد.

فون درلاین به خبرنگاران در برلین گفت: پیشروی اخیر طالبان بدان معنا است که این هیات باید خودش را با وضعیت تطبیق دهد و هدف اصلی ثبات پایدار در افغانستان است.

کابینه دولت آلمان هفته گذشته تصمیم گرفت تا تعداد نیروهای ارتش در افغانستان را از 850 تن به 980 تن افزایش دهد.

این در حالی است که مجلس عوام پارلمان آلمان هنوز رسما این تغییر را تصویب نکرده است. آلمان همچنین احتمال اعزام هلی کوپترهای نجات بیشتر به افغانستان را مطرح کرده است.

در همین حال محمد معصوم استانکزای، وزیر دفاع افغانستان از اینکه آلمان رهبری و حمایت نیروها در شمال کشور را به عهده گرفته، از برلین تشکر کرد.

وی گفت: این تصمیم به تقویت نیروهای امنیت ملی افغان و مبارزه با طالبان کمک می‌کند. مهمترین مساله این است که افغانستان همچنان به کمک و حمایت کشورهای ناتو نیاز دارد.

استانکزای افزود: ثبات در افغانستان به ثبات بیشتر در منطقه کمک می‌کند.

وزرای امور خارجه ناتو قرار است در دسامبر سال جاری میلادی در بروکسل گردهم بیایند و درباره آینده ماموریت آتی خود در افغانستان تصمیم گیری کنند.

انتهای پیام

کد N1041855