در ادامه بررسی لایحه بیمه اجباری شخص ثالث:

مجلس حدود پرداخت خسارت زیان‌دیده بدون اخذ تضمین را تعیین کرد

سیاسی

نمایندگان مجلس با تصویب ماده ای از لایحه بیمه اجباری شخص ثالث، حدود پرداخت خسارت به زیان دیده بدون اخذ تضمین را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی لایحه بیمه اجباری شخص ثالث در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان همچنین با تصویب ماده دیگری از این لایحه، بیمه گر را مکلف کردند بدون اخذ تضمین، خسارت زیان دیده را پرداخت کند و پس از آن می تواند به قائم مقامی زیان دیده از طریق مراجع قانونی برای بازیافت تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه نماید:

الف ـ اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه نزد مراجع قضایی

ب ـ رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان موثر در وقوع حادثه که به تایید نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا دادگاه رسیده باشد.

پ ـ در صورتی که راننده مسبب، فاقد گواهی نامه رانندگی باشد یا گواهی نامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.

ت ـ در صورتی که راننده مسبب وسیله نقلیه را سرقت کرده و یا از مسروقه بودن آن آگاه باشد.

طبق تبصره ۱ این ماده، در مواردی که طبق این قانون بیمه گر حق رجوع به مسبب حادثه یا قائم مقام قانونی وی را دارد، اسناد پرداخت خسارت از سوی بیمه گر در حکم اسناد لازم الاجرا است و از طریق دوایر اجرای سازمان ثبت اسناد و املاک، قابل مطالبه و وصول می باشد.

همچنین طبق تبصره ۲ این ماده در صورتی که حادثه در حین آموزش رانندگی توسط مراکز مجاز یا آزمون اخذ گواهی نامه رخ دهد، خسارت پرداخت شده به وسیله شرکت بیمه از آموزش گیرنده یا آزمون دهنده قابل بازیافت نخواهد بود و حسب مورد آموزش دهنده یا آزمون گیرنده، راننده محسوب می شود.

نمایندگان همچنین با تصویب ماده دیگری، عقد هرگونه قرارداد حمل و نقل بار یا مسافر از سوی دستگاه های اجرایی و موسسات دولتی با نهادهای عمومی غیر دولتی و مراکز آموزشی و کلیه اشخاص حقوقی در مواردی که به موجب قوانین و مقررات مربوطه مجاز می باشد، با دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر ممنوع است. عدم اجرای تکالیف فوق، تخلف اداری یا انتظامی محسوب می شود.

کد N1041772