کمالوندی:

باز طراحی اولیه رآکتور اراک یکسال طول می‌کشد

سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی زمان طراحی اولیه راکتور اراک را حدود یک سال دانست و گفت: مذاکره با چین که طرف اصلی ما برای مشارکت در مدرن‌سازی است آغاز شده و به زودی با آنان به توافق می‌رسیم.

به گزارش خبرگزاری مهر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو با اشاره به امضای سند باز طراحی اراک  توسط  وزیران خارجه ایران و ۱+۵ و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام اظهار کرد: بر اساس این سند کشورهای ۱+۵ و اتحادیه اروپا تعهد سیاسی داده‌اند که راکتور اراک را بازسازی و طبق برجام راه‌اندازی کنند.

وی با تاکید بر اینکه سند امضا شده، سند خوبی است و از ضمانت اجرایی سیاسی و حقوق بین‌الملل مناسبی برخوردار است چراکه ازسوی بالاترین مقام کشورها در عرصه سیاست خارجی کشورها به امضا رسیده است، گفت: ما با این کار، دولت‌های درگیر با این موضوع را همراه خود کردیم و آنها تعهد خود در این ارتباط را بر روی کاغذ آوردند.

 کمالوندی زمان طراحی اولیه راکتور اراک را حدود یک سال دانست و افزود: کار مذاکره با چین هم که طرف اصلی ما برای مشارکت در مدرن‌سازی است آغاز شده و با آنان نیز به زودی به توافق می‌رسیم. البته این کار با چینی‌ها بیشتر جنبه تجاری دارد.

 سخنگوی سازمان انرژی اتمی از برگزاری نشست کارشناسی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جمع بندی اقدامات در چارچوب نقشه راه در روز سه شنبه هفته جاری در وین خبر داد و گفت: پس از این نشست ظرف یک هفته آمانو گزارش خود درباره حل و فصل مسایل گذشته را به شورای  حکام ارائه می کند و پس از آن شورای حکام ۱۰ روز تا ۲ هفته وقت دارد تا آن را بررسی کند و امیدواریم این گزارش در ۲۴ آذر یا همان ۱۵  دسامبر منتشر شود.

 وی با اشاره به سفر عباس عراقچی به وین تصریح کرد: عراقچی درجریان این سفر دیدارها و گفتگوهایی را در ارتباط با اجرای  برجام و پیشبرد مسائل در این ارتباط  خواهد داشت.

کد N1041757