وداع با هلموت اشمیت، با حضور سیاستمداران آلمان و جهان

مراسم رسمی وداع با صدراعظم پیشین آلمان با حضور ۱۸۰۰ سیاست‌مدار برجسته از کشورهای مختلف در هامبورگ برگزار شد. هلموت اشمیت حدود دو هفته پیش در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، "هلموت اشمیت"، از رهبران حزب سوسیال دموکرات، از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۲ صدراعظم آلمان بود. اشمیت دهم نوامبر امسال درگذشت و مراسم رسمی وداع با وی روز گذشته برگزار شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این مراسم، هلموت اشمیت را شخصیتی شاخص از نظر نسل‌های گوناگون و در میان طرفداران حزب‌ها و گرایش‌های سیاسی مختلف توصیف کرد.

وداع با اشمیت در کلیسای مرکزی زادگاهش، هامبورگ برگزار شد. او در سال‌های نخست فعالیت سیاسی، مسئول (وزیر) امور داخلی این شهر بود و در جریان سیل ویرانگر سال ۱۹۶۲ به عنوان "مدیر بحران‌ها" شناخته شد.

مرکل با تاکید بر این که مرگ اشمیت خلاءای در جهان سیاست و روزنامه‌نگاری برجا گذاشت، گفت: ما با احترام عمیق در برابر مردی که آلمانی و اروپایی بزرگی بود سر تعظیم فرود می‌آوریم.

صدراعظم پیشین آلمان از سال ۱۹۸۲ تا واپسین روزهای پیش از مرگش یکی از منتشرکنندگان هفته‌نامه معتبر "دی‌سایت" بود.

مرکل خاطر نشان کرد که جایگاه والا اشمیت ریشه در احساس مسئولیت او و آمادگی برای پذیرش مسئولیت در موقعیت‌های خطیر و دشوار دارد.

وی هم‌چنین مواضع محکم اشمیت طی کمپین خونبار "ارتش سرخ" چپ افراطی تحسین و عنوان کرد: ما دوباره با حملات وحشتناک رو به رو هستیم. انگیزه‌ها امروز مانند شرایط تغییر کرده است اما ترور هم‌چنان ترور است.

صدراعظم آلمان با اشاره به حملات اخیر پاریس ادامه داد: آزادی از خشونت و نفرت قدرتمندتر است همانطور که انسانیت از بربریت و وحشیگری توانمندتر است.

این سیاستمدار آلمانی هم‌چنین به رهبری اشمیت در مقابله با بحران اقتصادی جهان پرداخت و آن را تحسین کرد.

اشمیت سالیان طولانی در نظرسنجی‌های گوناگون جایگاه محبوب‌ترین صدراعظم و سیاست‌مدار آلمانی پس از جنگ دوم جهانی را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش شبکه دویچه وله، صدراعظم آلمان سخنرانی خود در مراسم وداع با اشمیت را با این عبارت به پایان رساند: هلموت اشمیت عزیز، جای شما کنار ما خالی خواهد بود.

"هنری کیسینجر"، وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا یکی از شرکت‌کنندگان در مراسم یاد شده بود. کیسینجرکه از ۶۰ سال پیش با اشمیت ارتباط داشت او را "دوست خاص" خود خواند. وزیر خارجه سابق آمریکا می‌گوید هلموت اشمیت از بسیاری از سیاست‌مداران پس از جنگ دوم جهانی فرهیخته‌تر بود.

او در سخنرانی کوتاهی که به زبان آلمانی ایراد شد گفت، اشمیت تجسم شهامت و دوراندیشی بود؛ شهامت برای مقابله با رکود و جمود و دوراندیشی، برای این که کشتی سیاست را از دریاهای پرتلاطم به سلامت عبور دهد.

در این مراسم رئیس جمهور آلمان، یواخیم گاوک و شخصیت‌های برجسته تمام احزاب اصلی آلمان نیز حضور داشتند. سه رئیس جمهور پیشین آلمان، رومان هرتسوگ، هرست کوهلر و کریستین وولف از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

پس از مراسم رسمی در کلیسای مرکزی هامبورگ، تابوت هلموت اشمیت برای خاکسپاری با حضور دوستان و بستگان نزدیک به گورستان "اولزدورف" منتقل شد.

انتهای پیام

کد N1041668