ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی سازی اورانیوم پیوست

واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی پس از پایان نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و روسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: تعداد کشورهایی که جزو فروشندگان خدمات غنی سازی هستند بسیار اندک است.

 علی اکبر صالحی در مصاحبه اختصاصی با واحد مرکزی خبر اظهار داشت: حدود 9 تن اورانیوم غنی سازی شده به روس ها می فروشیم، پول غنی شدن تبدیل و ماده اولیه اش را می گیریم و ما به ازای آن 140 تن اورانیوم طبیعی وارد می کنیم که رقم بسیار بالایی است.

معاون رییس جمهوری گفت: این کار شکرخدا پیش می رود توافقنامه آن هم امضا شد و قدم های لازم را در این زمینه بر می داریم.

صالحی یادآور شد: خبرگزاری روسیه هم اعلام کرد که ولادیمیر پوتین دستورات لازم را در این خصوص داده است. این کار بسیار مهمی است که با روس ها آغاز کردیم و در روزهای آینده هم خبر خوب آن را در خصوص تبادل سوخت اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه روس ها در طول مذاکرات همراهی، همکاری و حمایت خوبی داشتند، گفت: آنها همچنین متعهد شدند برخی اقدامات که در برجام پیش بینی شده با کمک روس ها انجام دهیم که از آن جمله می توان به تولید ایزوتوپ های پایدار اشاره کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ایزوتوپ های پایدار بسیار مهم هستند چرا که نیاز به سانتریفیوژهای ویژه ای دارند.

صالحی اضافه کرد: ما همه سانتریفیوژهای ایران را با کمک روس ها به گونه ای ارتقا می دهیم که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار را داشته باشند و کار در این باره ادامه دارد.

وی گفت : کار دیگری که با روس ها در صدد انجام آن هستیم و در نوع خود نیز بسیار مهم است ساخت مجتمع های سوخت نیروگاهی همچون بوشهر است که امیدواریم این را هم درچارچوب برجام انجام دهیم تا ایران بتواند در آینده با لیسانس روسیه، سوخت های بوشهر را تامین کند.

52261

کد N1041484