صالحی: در روزهای آینده خبرهای خوبی را در خصوص تبادل سوخت با روسیه اعلام می‌کنیم

دكتر علي‌اكبر صالحي

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : تعداد کشورهایی که جزو فروشندگان خدمات غنی‌سازی هستند بسیار اندک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر صالحی پس از پایان نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و روسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: حدود 9 تن اورانیوم غنی سازی شده به روس ها می فروشیم، پول غنی شدن تبدیل و ماده اولیه اش را می گیریم و ما به ازای آن 140 تن اورانیوم طبیعی وارد می کنیم که رقم بسیار بالایی است.

معاون رییس‌جمهور گفت: این کار شکرخدا پیش می رود توافقنامه آن هم امضا شد و قدم های لازم را در این زمینه برمی‌داریم.

صالحی یادآور شد: خبرگزاری روسیه هم اعلام کرد که ولادیمیر پوتین دستورات لازم را در این خصوص داده است. این کار بسیار مهمی است که با روس ها آغاز کردیم و در روزهای آینده هم خبر خوب آن را در خصوص تبادل سوخت اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه روس‌ها در طول مذاکرات همراهی، همکاری و حمایت خوبی داشتند، گفت: آنها همچنین متعهد شدند برخی اقدامات که در برجام پیش بینی شده با کمک روس‌ها انجام دهیم که از آن جمله می‌توان به تولید ایزوتوپ‌های پایدار اشاره کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ایزوتوپ‌های پایدار بسیار مهم هستند چرا که نیاز به سانتریفیوژهای ویژه ای دارند.

صالحی در گفت وگو با خبرگزاری صداو سیما اضافه کرد: ما همه سانتریفیوژهای ایران را با کمک روس ها به گونه ای ارتقا می دهیم که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار را داشته باشند و کار در این باره ادامه دارد.

وی گفت : کار دیگری که با روس‌ها در صدد انجام آن هستیم و در نوع خود نیز بسیار مهم است ساخت مجتمع های سوخت نیروگاهی همچون بوشهر است که امیدواریم این را هم در چارچوب برجام انجام دهیم تا ایران بتواند در آینده با لیسانس روسیه، سوخت های بوشهر را تامین کند.

انتهای پیام
کد N1041442