بازتاب بین المللی دیدار ولادیمیر پوتین با رهبر انقلاب

سیاسی

دیدار ولادیمیر پوتین با رهبر انقلاب بازتاب گسترده ای میان رسانه های خارجی داشت به طوری که بیشتر آنها این دیدار را نشانه تحکیم روابط دو کشور دانستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رهبر معظم انقلاب اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و خبرگزاری های خارجی داشت. در این دیدار رهبر انقلاب بر همکاری های دوجانبه ایران و روسیه در مسائل مختلف تاکید کردند.

یکی از شبکه هایی که خبر دیدار رهبر انقلاب با رئیس جمهوری روسیه را به طور مفصل منتشر کرد سی ان ان بود که این روزها خبرهای مربوط به روسیه و سفرهای پوتین را به سرعت پوشش می دهد.

در ماههای اخیر به طور کلی رسانه های آمریکایی هجمه وسیعی علیه روسیه و حملات هوایی این کشور آغاز کرده اند.

ای بی سی نیوز دیگر رسانه آمریکایی درباره دیدار رهبر ایران با رئیس جمهوری روسیه نوشت: پوتین بعد از هشت سال برای اولین بار به ایران سفر کرده است و این سفر می تواند روابط دو کشور را تحکیم و همکاری آنها درباره سوریه را تقویت کند.

بی بی سی نیز به موضوع گاز ایران و صادرات آن به کشورهای اروپایی در سخنان رهبر انقلاب اشاره کرد که گفته بودند مصرف کنندگان گاز در آینده باید در سرمایه گذاری با کشورهای صادرکننده مشارکت داشته باشند.

همچنین خبرگزاری اسپوتنیک روسیه دیدار رهبر انقلاب ایران و رئیس جمهور روسیه را برای برقراری روابط دو کشور سازنده ارزیابی کرد و نوشت روابط ایران و سوریه می تواند بعد از این دیداز هرچه بیشتر محکم تر شود.

از سوی دیگر، شماری از خبرگزاری های غربی از جمله رویترز صرفاً به انعکاس اخبار مربوط به سخنان رهبر انقلاب در این دیدار اشاره و سعی کردند از بیان تحلیل درباره دستاوردهای این دیدار خودداری کنند.

رویترز به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: آمریکا درصدد استفاده از ابزارهای سیاسی برای جبران شکست خود در خاورمیانه به خصوص سوریه است.

با این حال برخی از رسانه ها نیز به جای پرداختن به موضوعات مطرح شده در دیدار رئیس جمهوری روسیه با رهبر ایران، تحلیل های خاص خود از این دیدار را استفاده کردند.

وال استریت ژورنال در تحلیل کوتاهی دیدار رهبر انقلاب با پوتین را نشانه ادامه بیشتر حمایت ایران و روسیه از بشار اسد در سوریه ارزیابی کرد. این روزنامه آمریکایی اعتقاد دارد این دیدار نشان می دهد بعد از توافق هسته ای روابط دو کشور بیش از پیش عمق و گسترش می یابد.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ نیز در پوشش دیدار مقام معظم رهبری و رئیس جمهور روسیه نوشت که پوتین و رهبر ایران بر تقویت اتحاد درحال پیشرفت تهران و مسکو در خاورمیانه از طریق مخالفت با تلاش‌های خارجی برای تحمیل راه حل برای جنگ در سوریه تاکید کردند.

در همین حال روزنامه ها و خبرگزاری های صهیونیستی با تحلیل مشابهی صفحات خود را به روز کردند. جروزالم پست از تحکیم روابط ایران و سوریه بعد از این دیدار خبر داد و اظهار نگرانی کرد که این روابط به حمایت از بشار اسد منجر خواهد شد.

این روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی هشدار داد تحکیم روابط ایران و روسیه حتی می تواند به قدرت گرفتن گروههایی مثل حزب الله علیه این رژیم کمک کند و از این رو باید از سوی کشورهای غربی مورد توجه قرار گیرد.

کد N1041243