"ترکمان‌ها" دستاویز جدید ترکیه برای طمع‌ ورزی‌ در سوریه

تركيه

چند روز پس از آنکه آنکارا در اعتراض به بمباران شدید روستاهای ترکمان‌ها در شمال سوریه، سفیر روسیه در کشورش را احضار کرد، منابع آگاه در دفتر نخست وزیری ترکیه اعلام کردند، ترکیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای مذاکره حول محور ترکمان‌ها در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنکارا به صورت سنتی اتحاد و همبستگی خود را با ترکمان‌های سوریه که سوری‌هایی با نژاد ترکیه‌ای محسوب می‌شوند، ابراز کرده است. ترکیه همچنین بارها نسبت به حمایت نظامی روسیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و دشمن دیرینه‌اش ابراز نگرانی کرده است.

منابع آگاه در دفتر نخست وزیری ترکیه گفتند: آنکارا با آمریکا و روسیه در خصوص بمباران این روستاها در حال رایزنی است و در نامه‌ای به انگلیس، رئیس کنونی شورای امنیت خواستار مذاکره در خصوص این موضوع شده است.

این منابع افزودند: احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در خصوص بعد اطلاعات این مساله با رئیس نیروهای مسلح و رئیس آژانس اطلاعات ملی رایزنی کرده است.

آن‌ها ادامه دادند: فریدون سینرلی اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در تماسی تلفنی با جان کری، همتای آمریکایی خود درباره این مساله مذاکره کرده است.

ترکیه روز جمعه سفیر روسیه را احضار کرده و خواستار پایان فوری عملیات نظامی روسیه در نزدیکی مرزش در شمال سوریه شد که به گفته آنکارا شامل بمباران شدید روستاهای غیرنظامیان ترکمان نیز می‌شود.

رسانه‌های ترکیه نیز اعلام کردند که مقامات ترکیه اقدام به گسیل و استقرار نیروهای نظامی زرهی در منطقه بولی و منطقه قیصری کرده‌اند تا در راستای عملیات نظامی احتمالی وارد عمل شوند.

مقامات ترکیه در این راستا حدود 18 هزار سرباز را برای ورود به خاک سوریه به حالت آماده باش درآورده‌اند.

ترکیه همزمان با حملات هوایی شدید جنگنده‌های ترکیه در روستای مارع در شمال حلب با هدف حمایت از گروه‌های مسلح ترکمانی این اقدامات ترکیه صورت گرفته است.

این گروه‌های مسلح ترکمانی به همراه دیگر گره‌ها مانند احرار الشام از حملات جنگنده‌های ترکیه با هدف تسلط بر نوار مرزی و تشکیل منطقه امن در امتداد جرابلس تا اعزاز حمایت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N1040759