ابراهیمی‌ترکمان:

گفت‌وگوهای بین ادیانی در بین مردم ایران عملی شده است

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این‌که «گفت‌وگوهای دینی راجع به همزیستی در بین مردم و ملت ما عملی شده است» گفت: گفت‌وگوهایی که ما راجع به همزیستی دینی می‌کنیم امروزه در بین مردم در عمل اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این‌که «گفت‌وگوهای دینی راجع به همزیستی در بین مردم و ملت ما عملی شده است» گفت: گفت‌وگوهایی که ما راجع به همزیستی دینی می‌کنیم امروزه در بین مردم در عمل اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوذر ابراهیمی ترکمان در همایش رونمایی از کتاب «ایران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان»، گفت: امروز رهبران اقلیت‌های دینی در خانه ما هستند و ما از همه این عزیزان سپاسگذاریم.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به آیه قرآن مبنی بر «وَما اَرْسَلْناکَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمینَ»، گفت: پیامبر (ص) می‌فرماید من برای رحمت آمدم. وقتی رحمت می‌آید دیگر کار ندارد برای چه کسی است. وقتی باران رحمت می‌بارد زرتشتی، مسلمان، مسیحی و یهودی فرقی ندارد. هیچ قیدی در تمام رحمت‌های خداوند وجود ندارد و همه مشمول رحمت الهی هستند.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر (ص) اظهار کرد: پیامبر در زمان خود در موردی اجازه دادند که مسیحیان نجران از مسجد مدینه برای عبادات خود استفاده کنند. همچنین از پیامبر(ص) روایت داریم که هر کسی که به اهل ذمه آزار برساند من را آزار داده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: در طول سی و اندی سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران تلاش ما این بوده است که نسبت به همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه توجه ویژه‌ای شود. گفت‌وگوهای بین ادیان که در این سازمان صورت گرفته در این راستا بوده است و امروزه در بسیاری از کشورهای جهان این گفت‌وگوها انجام می‌شود.

وی با اشاره به کتاب «ایران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان»، اظهار کرد: سازمان مناسب دید برای اینکه فعالیت‌ها به صورت بصری و در شکل تصویری هم ارائه شود تصاویری را از این گفت‌وگوهای دینی که میان ایران و دیگر اقلیت‌ها در داخل و خارج اتفاق افتاده در قالب یک کتاب جمع‌آوری کند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این برنامه سلیمانی معاون آموزشی پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: کتاب حاضر حاصل سال‌ها مطالعه و تحقیق با روش میدانی و کتابخانه‌ای است که سعی شده از منابع دست اول نیز استفاده شود.

وی گفت: در این کتاب از رهبران و متفکران هر دینی استفاده شده تا مطالبی که در آن نقل شده معتبر باشد. این کار حاصل همکاری مرکز ادیان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر نمایندگان و رهبران ادیان گوناگون است.

وی اظهار کرد: امیدواریم این اثر خلأ موجود در این حوزه را پر کند. این کتاب با استانداردهای بین‌المللی و با زبان انگلیسی تهیه شده است.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و ایران، گفت: جمع ما در برنامه امروز به مناسبت طبع کتابی است که در ارتباط با تعایش بین ادیان مختلف چون یهودیان، زرتشتیان و مسیحیان است.

وی گفت: این کتاب بر این دلالت دارد که روح همزیستی بین ادیان مختلف در این کشور وجود دارد. این کتاب دلیل درخشانی است بر محبت و احترام اصحاب مرکز ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نسبت به اقلیت‌های دینی در این کشور.

سرکیسیان با اشاره به این‌که « طی سده‌ها و هزاران سال تاریخ این کشور ادیان مختلف در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند» گفت: یهودیان، زرتشتیان و مسیحیان در طول تاریخ ایران در کنار یکدیگر زندگی کرده‌ایم و کتاب حاضر نیز دلیل ساطعی است برای این موضوع.

وی افزود: اجتماع ما دلیل بر محبت و احترام متقابل است. جهان امروز دچار توطر است و دلیل آن فاصله بشر از کلمه خداوند است.

به گزارش ایسنا، مارنرسای بنیامین، اسقف کلیسای شرق آشوری نیز در این نشست گفت: من به نمایندگی از آشوری‌های تهران و ایران در خدمت شما هستم. پس از گذشت سالیان و تاریخ متمادی از زندگی نزدیک و همراه با محبت ادیان مختلف با یکدیگر امروز جلسه‌ای برگزار شده و از کتابی رونمایی می‌شود که در همین راستاست.

بنیامین خاطرنشان کرد: این کتاب به زبان انگلیسی است و حاوی فرهنگ، ادبیات، مراسم و نوع زندگی ادیان توحیدی در ایران است. این کتاب مصور است و برای تهیه مطالب آن بسیار زحمت کشیده شده است.

اسقف کلیسای کاتولیک شرق آشوری گفت: این کتاب نتیجه نوع نگرش دین اسلام،‌ امام (ره) و دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به هموطنان خود و اقلیت‌های مختلف است.

وی افزود: ما باید گفت‌وگوهای بین ادیانی را ادامه دهیم تا باعث شناخت بیشتر از یکدیگر شویم. تعامل با یکدیگر نتیجه مناسبی برای نظام جمهوری اسلامی دارد. درخواست ما این است که این نوع جلسات بیشتر دیده شود و این کتاب نیز در سایر کشورها توزیع شود تا همه واقف به این نوع زندگی مسالمت‌آمیز دینی در ایران باشند.

بنیامین در ادامه گفت: من پیشنهادی برای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دارم و آن این موضوع است که کمیته‌ای در این سازمان از نماینده‌های پیروان ادیان مختلف تشکیل شود تا این نوع مراسم‌ها به نحو بهتری برگزار شود و تعامل بیشتری در بین ادیان وجود داشته باشد.

وی با اشاره به نزدیکی تولد عیسی مسیح (ع)، خاطرنشان کرد: درخواست ما این است که حضور مقامات و مسئولین محترم در بین پیروان ادیان الهی بیشتر شود که این موضوع باعث دلگرمی بیشتر پیروان ادیان مختلف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اردشیر خورشیدیان، رئیس انجمن زرتشتیان تهران نیز در بخش دیگری از مراسم رونمایی از کتاب ایران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز بین ادیان، گفت: ایران به راستی مهد همزیستی ادیان بوده است، از زمانی که کوروش کبیر منشور حقوق بشر را نوشت.

وی اظهار کرد: ما از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ممنونیم که این کتاب را چاپ کرده است. باید متوجه باشیم که همه پیامبران برای وحدت آمده‌اند و همه آنها از سوی خدا هستند. هیچ پیامبری مذهب را نیاورده بلکه مذهب توسط ما روحانیون اختراع شده است.

وی با اشاره به جملاتی از امام خمینی (ره) گفت: همانطور که امام خمینی (ره) بارها فرمودند کشور ما کشور توحید است و پیامبران مشکلی با یکدیگر نداشته‌اند همه ما روحانیون به پیروان مذاهب مختلف باید بگوییم که هدف از عبادت جز خدمت کردن به خلق نیست.

رئیس انجمن زرتشتیان تهران افزود: ما باید سعی کنیم که همدیگر را درک کنیم. به نظر من اقلیت و اکثریت در کشورمان نداریم. ما اقلیت نیستیم بلکه هموطنان شما هستیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم ماشاءالله گلستانی‌نژاد، مرجع دینی کلیمیان تهران با اشاره به انتشار این کتاب گفت: کتاب «ایران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» کتابی اصیل، واقعی و روشنگر ادیان توحیدی از نظر رفتار و کردار در ایران است.

وی گفت: ما ادیان دینی نسبت به خداوند مرکزیت داریم. ادیان دینی در ایران به مانند کلاف ریسمانی است که سر آن در ایمان به خدا گره خورده است و رشته‌های آن کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان هستند.

مرجع دینی کلیمیان ایران با اشاره به این‌که «همواره بر ایرانی بودن خود تأکید کرده است» اظهار کرد: ما دوشادوش ایران بوده‌ایم. من همیشه گفته‌ام که ایرانی کلیمی هستم. اول بر ایرانی بودنم صحه می‌گذارم و بعد بر کلیمی بودنم.

گلستانی‌نژاد ضمن سپاس از مسئولین نظام خاطرنشان کرد: مسئولین به ما گفته‌اند که ما می‌توانیم مطابق با آیین و مبانی دینی خود در موضوعات مختلف زندگی کنیم. ما می‌توانیم در انحصار وراثت، در ازدواج و... آیین دینی خودمان را داشته باشیم.

این مرجع دینی کلیمیان در پایان گفت: من سر تعظیم به قانون مدنی و عرفی ایران فرود می‌آورم و تشکر می‌کنم که این اجازه را داده‌اند تا متناسب با دین خود زندگی کنیم. امیدوارم سایه رهبری معظم بر سر ما باشد و دعا می‌کنم که ما (ادیان مختلف) بیشتر در کنار یکدیگر باشیم.

انتهای پیام

کد N1040619