طباطبایی: هاشمی از قدیم دلش با آقا بوده و هست

تسنیم در گفت و گویی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی نوشت: آقای مصباح به آن میزان که در فلسفه متبحر است، در سیاست تخصص ندارد و وارد نیست.

اهم سخنان وي در اين مصاحبه از اين قرار است:

** آیت‌الله مصباح یزدی  علامه است و در فلسفه متبحر هستند. من حرفم این است که خیلی حیف است که ایشان در این کشمکش‌های سیاسی سطح پایین وارد شوند. ولی ورود آقای مصباح در این سطح از سیاست باعث می‌شود که کشور نتواند آنطور که باید و شاید از ایشان بهره بگیرد. من قصد تخریب آقای مصباح را نداشته و ندارم. هرچند اختلاف سلیقه‌هایی در مباحث سیاسی با ایشان دارم. مثلاً من اصرارشان روی آقای لنکرانی یا حمایت از آقای جلیلی را اصلاً قبول نداشتم.

** آقاي مصباح مثل آقای مطهری باید عمل کنند و وارد حزب و گروه‌های سیاسی نشوند. از پایگاه ناصح بودن به ایشان مطالبی عرض کردم و قصد انتقاد ندارم به آن معنا.

**آقاي هاشمي قدیمی‌ترین دوست مقام معظم رهبری است. آقای هاشمی به نظر من تابع رهبری است و اگر نظرش هم با نظر آقا متفاوت باشد، اعتقاد دارد که باید تبعیت کند از رهبری.

**{در پاسخ به سوالي درباره نقش هاشمي در سال 88} من رفتار متفاوت آقای هاشمی را دلیل بر عدم همراهی و تمکین نمی‌بینم. به نظرم ایشان نقشی داشت که آن را ایفا می‌کرد. آقای هاشمی آنجا بحث محاکمه زندانیان را مطرح کردند و گفتند محاکمه کنید و اگر گناهکار نبودند آزاد کنید. ایشان رسماً اعلام ‌کرد که باید از نظر آقا تبعیت شود.

**هنر سیاسی آقای هاشمی این بود که نقشی به عنوان مکمل برای نظام ایفا کرده و مخالفان را مدیریت کند. این دوگانگی که در ظاهر ممکن است از آقای هاشمی ببینید، به نظر من در راستای مدیریت مخالفان است. و در نهایت حفظ نظام را تعقیب می کند. آقای هاشمی بعضی وقتها با مخالفان به نوعی همراهی کند تا آنها را مدیریت و آرام کند.

**من اولین آخوندی هستم که در رسانه ملی گفتم و فیلم آن هم هست که بر صحت انتخابات88 تاکید کردم. منتها در همان برنامه گفتم که آقای احمدی نژاد هم مخالفانش را خس و خاشاک نداند و شال سبز گردنش نیندازد. من هیچ قائل نبودم که در انتخابات تقلب شده است.

**مواضع فائزه هاشمی مورد تایید نیست. من که بچه‌های آقای هاشمی را تایید نمیکنم. پسر نوح پیغمبر ربطی به حضرت نوح ندارد.

**{در پاسخ به سوالي درباره نامه هاشمی به رهبري قبل از انتخابات 88} این نامه به معنای هشدار و پیش‌بینی بود تا بشود آن را کنترل کرد. من این نامه را به  معنای فتنه‌انگیزی نمی‌دانم. من اعتقاد ندارم که آقای هاشمی روبروی نظام ایستاده‌اند.

**آقاي هاشمي دوست بسیار قدیمی آقاست. و از قدیم دلشان با رهبری بوده و هست.

** من فردای انتخابات به آقای موسوی نامه دادم و گفتم که اغتشاش نکند.

**من کراراً به آقاي هاشمي نقد کرده‌ام بعضی جاها جواب داده ولی جاهای زیادی هم شده که از جوابهایشان قانع نشده‌ام. مثلاً به آقای هاشمی گفتم این چه حرفهایی است که فائزه گفته؟ آقای هاشمی گفت خودت به او بگو. من گفتم وقتی شما هستی چرا من بگویم؟ خانمش هم بود. به خانمش هم مطلبی گفتم درباره همان که گفته بود اگر موسوی رای نیاورد بریزید به خیابان. خانم مرعشی میگفت من نمیخواستم این حرفها را بگویم.من هم گفتم اگر نمیخواستی بگویی من از جانب شما مصاحبه میکنم و میگویم که شما قصد گفتن چنین جمله ای نداشتید. ولی خانم مرعشی گفت نه نه این کار را نکنید.

2727

 

 

کد N1040542