هشدار مقدونیه نسبت به خطرات امنیتی مربوط به بحران مهاجرت

مهاجرت

دولت مقدونیه نسبت به وقوع حوادث خطرناک در مرزش با یونان که صدها مهاجر پس از اعمال محدودیت‌های جدید در انجا گرفتار شده‌اند، هشدار داد. برای کسانی که از مناطق جنگی گریخته‌اند، محدودیت عبور گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گیورگه ایوانوف، رئیس‌جمهوری مقدونیه گفت که ایست بازرسی در گذرگاه مرزی کشورش به تنگنایی برای مهاجران و پناهجویان تبدیل شده و خطرات امنیتی رو به افزایش است. ایوانوف گفت که احتمال برخورد میان پناهجویان و مهاجران اقتصادی و نیز مهاجران و پلیس و ساکنان محلی افزایش یافته است.

بیش از 1000 مهاجر اقتصادی که عمدتا پاکستانی و بنگلادشی هستند، در پشت مرزها ماندند. برخی از آنها بنرهایی به دست داشتند و خواستار باز شدن مرز بودند. برخی نیز نوشته بودند: "برای فرانسه متاسفیم اما ما خطرناک نیستیم." این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دولت فرانسه معتقد است که مظنونان حملات مرگبار سیزدهم نوامبر پاریس از بحران مهاجرت سوءاستفاده و دست به عملیات زده‌اند.

صدها هزار تن از مردم از درگیری و فقر گریخته و به یونان پناه برده‌اند و قصد دارند از طریق کشورهای بالکان به کشورهای شمال اروپا از جمله آلمان برسند. اما از پنج‌شنبه گذشته کشورها محدودیت‌های بیشتری اعمال کردند و تنها کسانی را می‌پذیرند که از جنگ‌ها و خشونت‌های سوریه، عراق و افغانستان فرار کرده باشند. روز جمعه مهاجران با بستن مسیر راه‌آهن، مانع از تردد قطارهای میان یونان و مقدونیه شدند. رئیس‌جمهوری مقدونیه گفت که مهاجران اقتصادی در پشت مرزها گیر کرده‌اند و همین مانع از عبور حدود 3000 مهاجری می‌شود که از جنگ و درگیری گریخته‌اند.

انتهای پیام

کد N1040129