پیروزی دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در انتخابات محلی

جنبش دموکراسی‌طلب هنگ‌کنگ در انتخابات محلی توانست هشت تن از نامزدهای مورد نظرش را در کرسی‌های منطقه‌ای پیروز کند. با این حال برخی از مقام‌های قدیمی از هر دو طرف متحمل شکست شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در جریان انتخابات روز یکشنبه دولت‌شهر هنگ‌کنگ 900 کاندیدا برای تصدی کرسی در 431 شورای منطقه‌ای رقابت کردند و هم‌اکنون احزاب چین‌گرا اکثریت را در دست دارند و نتایج کامل آن امروز (دوشنبه) منتشر می‌شود.

شوراهای منطقه‌ای اختیارات اندکی دارند و عمدتا نقش مشورتی دارند تا سیاست‌های پکن در این دولت‌شهر پیش برود. اما نتایج این انتخابات از آن نظر اهمیت دارد که می‌تواند چشم‌اندازی به سوی انتخابات شورای قدرتمند قانونگذارای سال آتی و نیز انتخابات جنجالی رهبری این دولت‌شهر در سال 2017 را ترسیم کند.

دست‌کم 40 نامزدی که در اعتراضات دموکراسی‌خواهانه هنگ‌کنگ بوده و یا از آنها انگیزه گرفته بودند، در انتخابات شرکت کردند. دو تن از مقام‌های قدیمی هم کرسی خود را از دست دادند. از طرف احزاب حامی چین هم یکی از نامزدها از ائتلاف چین گرای دموکراتیک پس از 21 سال کرسی خود را از دست داد.

در این انتخابات گرچه شمار رای‌دهندگان چشمگیر بود اما نتایج ترکیبی انتخابات نشان‌دهنده تغییر مهم در ترکیب حامیان دموکراسی و گروه‌های حامی دولت چین نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N1039947