سخنرانی معاون وزیر خارجه در " کنفرانس بین‌المللی سیاست جهانی

تروریسم تکفیری جریانی تصنعی، بی هویت و بی ارتباط با ادیان و مذاهب الهی است

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه

حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیرخارجه کشورمان که برای شرکت در " کنفرانس بین‌المللی سیاست جهانی " به مونتروی سوئیس سفر کرده است در این کنفرانس با موضوع «جمهوری اسلامی ایران و بحرانهای غرب آسیا »به سخنرانی پرداخت .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) متن کامل سخنرانی معاون وزیر خارجه کشورمان در این جلسه با محوریت مسائلی چون دوران گذار خاورمیانه، بحران تروریسم، بحران فلسطین ، کانون‌های بحران در غرب آسیا و ایران و بحران‌های منطقه ، به شرح زیر است :

بسمه تعالی

موضوع اول- دوران گذار خاورمیانه

شرایط فعلی خاورمیانه نشانگر دوران گذار از نظم سیاسی و امنیتی قدیم و حرکت به سمت نظمی تازه است. بسیاری از مشکلات طولانی مدت گذشته ، همچنان بدون تغییر باقی مانده است که مهمترین آن دخالت مکرر قدرتهای فرامنطقه‌ای در امور خاورمیانه است . این مداخلات غالبا بصورت دخالتهای نظامی و سخت افزارانه می باشد که سبب پیچیده‌تر شدن اوضاع غرب آسیا شده است.

خاورمیانه در دوران گذار فعلی نیازمند نظم امنیتی نوین می‌باشد و رمز کارآمدی نظم نوین امنیتی در خاورمیانه ، درونزایی ، نقش آفرینی جمعی حکومت‌ها و توجه به خواست‌های مشروع مردم منطقه می‌باشد. یکی از بهترین شیوه های کمک به حل مشکلات خاورمیانه تقویت فرایندهای همگرائی منطقه‌ای در سطوح دولتی و مردمی است.

جای تاسف است که طی سال های گذشته قیام های ملی و دموکراسی خواهی مردم منطقه توسط تروریست ها به انحراف کشیده شد و امروز با درک غیر دقیق برخی رهبران کشورهای همسایه ما از تحولات داخلی و عدم توجه به حکومت‌داری خوب، به جای صندوق رای ، اسلحه و ترور سرنوشت ملت ها را تعیین می کند.

موضوع دوم-بحران تروریسم

اقدامات داعش. تایید می کند خطر بزرگ و اصلی در جهان امروز آنست که سازمان های تروریستی به حکومت های تروریستی تبدیل شوند .

مهمترین وجه تمایز جدید اوضاع بحرانی خاورمیانه در مقایسه با قرون گذشته ، سهولت انتقال بحران، تروریسم و ناامنی از این منطقه به دیگر نقاط جهان است و البته چنین تمایزی نتیجه شبکه ای شدن امنیت در دهکده جهانی و سهولت تاثیر پذیری مناطق جهان از همدیگر است. متاسفانه استفاده ابزاری از تروریسم و تقسیم تروریسم به انواع خوب و بد سبب وخامت بیشتر امنیت در خاورمیانه و امنیت جهانی شده است .

پرداختن به حل مشکل بزرگی نظیر تروریسم ، بیش از تقابل سخت افزاری و مواجهه نظامی، نیازمند راه حل‌های نرم افزارانه نظیر کاستن از تعداد شهروندان منزوی، پایان دادن به اشغالگری، یافتن راههای ریشه کنی فقر و بهبود زیر ساختهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در خاورمیانه می باشد.

ترویسم تکفیری که امروزه بعنوان یک تهدید نوین و فرامرزی، امنیت جهانی را مخدوش نموده و همه دولتها، ملتها، ادیان و مذاهب را هدف قرار داده است، محصول رفتارهای مداخله جویانه‌ و غیرمسئولانه‌ی برخی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.

تروریسم تکفیری جریانی تصنعی، بی هویت و بی ارتباط با ادیان و مذاهب الهی است که در خطایی راهبردی بصورت ابزاری مورد استفاده برخی بازیگران قرار گرفته و اکنون هزینه‌های آن بر جامعه جهانی تحمیل شده است. خطر این نوع تروریسم به اندازه‌ای است که اتحاد جهانی برای مبارزه و ریشه کنی آن را می طلبد.

افراط گرایی ، تروریسم ، ذهنیت تکفیری و فرقه گرایی چالش هایی هستند که همه ما در منطقه و فراتر از آن تهدید می کند و ضروری است که به صورت دسته جمعی به این چالش ها پاسخ داد .

موضوع سوم- بحران فلسطین

بدون شک اشغال و ادامه رهیافت نفی حقوق اساسی فلسطینیان همچنان در صدر بزرگترین مشکلات خاورمیانه است . تداوم نقض سیستماتیک حقوق بشر در سرزمین های اشغالی ، نفرت و افراط گرایی را افزایش می دهد.

در پرتو توافق هسته ای ایران و همچنین موافقت دولت سوریه با خلع سلاح شیمیائی ، اکنون زمان آن فرا رسیده است که درخواست خلع سلاح رژیم اشغالگر قدس بصورت جدی در دستور کار جامعه جهانی قرار گیرد.

موضوع چهارم-کانون های بحران در غرب آسیا

شرایط نگران کننده و تأسف بار جاری در سوریه، عراق، یمن و لیبی، نمونه هایی ملموس از پیامدهای ناگوار و تأثربرانگیز رفتارهای مداخله جویانه به جای رفتار مسئولانه نسبت به مسائل داخلی کشورهاست.

عراق، ‌سوریه و یمن ، مدل‌های یکسانِ بحران‌آفرینی از طریق ترور ، افراطی‌گری ، خشونت ، کشتار و تجاوزند .

به هم تنیدگی امنیت بین المللی ایجاب می‌کند که یکایک اعضای جامعه جهانی به آنچه در جغرافیای عراق، سوریه، لبنان، یمن، لیبی و سایر کانونهای بی ثباتی و بحران در خلیج فارس، خاورمیانه و شمال آفریقا می گذرد، از دریچه امنیت ملی و امنیت جمعی نگریسته و در جهت حل و فصل سیاسی این بحرانها بکوشند. این دیدگاه به معنای مجاز بودن اقدامات مداخله جویانه در مسائل داخلی کشورها به بهانه در خطر بودن امنیت ملی و یا امنیت بین المللی نیست، بلکه به معنای پایبندی به رفتار مسئولانه و متعهدانه نسبت به امنیت بین المللی است. جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد بدون اراده واقعی و همکاری واقعی جمعی نمی‌توان انتظار داشت افزایش روز افزون فعالیت گروههای تروریستی ، افراطی و بی مسئولیت کاهش یابد . بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران حمایت مالی و تسلیحاتی برخی طرفها از گروههای مسلح بی مسئولیت و دامن زدن به توطئه شوم فتنه طائفه‌ای و مذهبی را تقبیح می‌کند.

امروز تروریسم و افراطی‌گری در منطقه غرب آسیا سوریه ، عراق ، یمن ، لیبی و فراتر از آن در اروپا و فرانسه گسترش یافته و هر روز شاهد آنیم که گروههای تروریستی با توسل به وحشیانه‌ترین روش‌ها ، زنان، مردان و کودکان را قربانی می نمایند و زیرساخت‌های کشورها را نابود می‌کنند. افراط‌گرایان در راستای تأمین اهداف نامشروع خود از حمایت‌های اطلاعاتی ، تسلیحاتی و مالی برخی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردارند.

موضوع اصلی- ایران و بحران‌های منطقه

اول- تهران باور دارد که بحران های منطقه ما راهکار نظامی ندارد .

دوم- کاربرد زور در منطقه تنها بر نفرت و تقویت روند افراط گرایی می افزاید و جایگزین دیگری برای حل و فصل چالش ها و بحران های سیاسی ناشی از تفکرات تکفیری جز راهکار سیاسی نیست .

سوم- برای ریشه کنی تروریسم باید طراحی‌ و برنامه‌ریزی‌ مشترک از سوی همه کشورها انجام گیرد.

چهارم- باید منابع مالی تروریست ها، راههای دستیابی آنها به تسلیحات پیشرفته و مکان‌هایی که آموزش‌های نظامی می‌بینند، مسدود شده و از بین بروند.

پنجم- ضروری است همه کشورهای منطقه و فرا منطقه از راه گفتگوی جدی و همکاری برای حل چالش ها و مشکلات بکوشند .

ششم- جمهوری اسلامی ایران اعتقاد جدی دارد که امنیت همسایگان ، امنیت جمهوری اسلامی ایران می باشد و امیدوار است که همه بازیگران منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای به شکلی مثبت ، سازنده و به نحوی مسئولانه به برنامه اقدام جدی برای عمل ، گفتگو و همکاری در مبارزه با تروریسم و تمرکز بر راه حل های سیاسی پاسخ دهند .

هفتم- ابتکار عمل های سازمان ملل راجع به مسائل منطقه ما وقتی موفقیت آمیز خواهد بود که در خصوص مقابله جدی با تروریسم به موازات تقویت روندهای سیاسی منظقه‌ای چاره اندیشی شود در غیر این صورت هرگونه راه حلی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید .

هشتم- از نظر جمهوری اسلامی ایران امنیت یمن ، سوریه و عراق ، امنیت عربستان و امنیت منطقه مهم است اما عربستان نمی تواند امنیت دیگران را در سوریه ، عراق و یمن به مخاطره اندازد و امنیت خود را تامین کند ، این یک تناقض است.

نهم- تهران از محوریت سازمان ملل در حل سیاسی همزمان مسائل منطقه و مبارزه جدی با تروریسم حمایت می کند.

دهم- جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت تجاوزات خارجی به خاک یمن و رد هر گونه مداخله خارجی و نظامی در حل بحران ، از مذاکرات ژنو و اقدام دبیر کل سازمان ملل متحد برای گفتگوهای یمنی یمنی و تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی حمایت و پشتیبانی می کند.

یازدهم- جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دکترین تعامل سازنده و تحرکات خردورزانه با همسایگان کار خواهد کرد و اعتماد در ارتباط با آینده تحرکات سیاسی ایران در نظم منطقه‌ای و نظام بین الملل وجود دارد.

دوازدهم - ایران در قبال کشورهای فرامنطقه به تعامل سازنده متقابل می‌اندیشد و وجهه تعاملی کار را در نظر می‌گیرد و انتظار دارد طرفهای مقابل نیز در پاسخ به تندروی ها و جنگ طلبان، منطق خردورزی سیاسی و تعقل معطوف به آینده در قبال ایران را دنبال نمایند.

سیزدهم- تجزیه عراق یک گسل غیرقابل کنترل در منطقه ایجاد می کند که به نفع هیچکس نیست. برای جلوگیری از این اتفاق، ایران همه ظرفیت‌هایش را بکار می‌گیرد.

Ehgagi, ۲۲.۱۱.۱۵ ۲۲:۳۲

چهاردهم- در منطق و سطح عملیاتی، سوریه نیازمند تحرک معنادار سیاسی با هدف یک تفاهم سیاسی و راه حل منطقی برای حل و فصل بحران می باشد. اگر یک وضعیت دموکراتیک با یک رأی گیری مطلوب به وجود آید، شاهد ایجاد فضای مناسبی در سوریه خواهیم بود. شکست راه حل سیاسی در خصوص سوریه، زمینه های نشر حفره‌های امنیتی از سوریه به محیط های پیرامونی را بیش از گذشته فراهم می آورد.

- برخی بانیان قطعنامه اخیر حقوق بشر در خصوص سوریه به این دلیل از جمهوری اسلامی ایران و حزب الله و نیروهای مردمی ضد تروریستی خشمگین هستند که اجازه داده نشده تروریست های تکفیری به اهداف خود در عراق، سوریه و لبنان دست یابند.

پانزدهم- حزب الله در مقابل اسرائیل سیاست مقابله به مثل و دفاع متقابل را دنبال می کند . حزب الله یک قدرت جهادی – سیاسی سازنده و موثر در لبنان است . جهاد حزب الله تهاجمی نبوده بلکه تدافعی است و تاکنون لبنان را از شر تروریسم و تجاوزات اسرائیل نجات داده است.

انتهای پیام

سخنرانی معاون وزیر خارجه در " کنفرانس بین‌المللی سیاست جهانی "

امیر عبداللهیان :بحران های منطقه، راهکار نظامی ندارد / تروریسم تکفیری جریانی تصنعی، بی هویت و بی ارتباط با ادیان و مذاهب الهی است

حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه کشورمان که برای شرکت در " کنفرانس بین‌المللی سیاست جهانی " به مونتروی سوئیس سفر کرده است در این کنفرانس با موضوع «جمهوری اسلامی ایران و بحرانهای غرب اسیا »به ایراد سخنرانی پرداخت .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) متن کامل سخنرانی معاون وزیر خارجه کشورمان در این جلسه با محوریت مسائلی چون دوران گذار خاورمیانه، بحران تروریسم، بحران فلسطین ، کانون های بحران در غرب اسیا و ایران و بحران های منطقه ، به شرح زیر است :

بسمه تعالی

موضوع اول- دوران گذار خاورمیانه

شرایط فعلی خاورمیانه نشانگر دوران گذار از نظم سیاسی و امنیتی قدیم و حرکت به سمت نظمی تازه است. بسیاری از مشکلات طولانی مدت گذشته ، همچنان بدون تغییر باقی مانده است که مهمترین آن دخالت مکرر قدرتهای فرامنطقه ای در امور خاورمیانه است . این مداخلات غالبا بصورت دخالتهای نظامی و سخت افزارانه می باشد که سبب پیچیده تر شدن اوضاع غرب اسیا شده است.

خاورمیانه در دوران گذار فعلی نیازمند نظم امنیتی نوین می باشد و رمز کارآمدی نظم نوین امنیتی در خاورمیانه ، درونزایی ، نقش افرینی جمعی حکومت ها و توجه به خواستهای مشروع مردم منطقه می باشد. یکی از بهترین شیوه های کمک به حل مشکلات خاورمیانه تقویت فرایندهای همگرائی منطقه ای در سطوح دولتی و مردمی است

جای تاسف است که طی سال های گذشته قیام های ملی و دموکراسی خواهی مردم منطقه توسط تروریست ها به انحراف کشیده شد و امروز با درک غیردقیق برخی رهبران کشورهای همسایه ما از تحولات داخلی و عدم توجه به حکومت داری خوب، به جای صندوق رای ، اسلحه و ترور سرنوشت ملت ها را تعیین می کند

موضوع دوم-بحران تروریسم

اقدامات داعش. تایید می کند. خطر بزرگ و اصلی در جهان امروز آنست که سازمان های تروریستی به حکومت های تروریستی تبدیل شوند .

مهمترین وجه تمایز جدید اوضاع بحرانی خاورمیانه در مقایسه با قرون گذشته ، سهولت انتقال بحران، تروریسم و ناامنی از این منطقه به دیگر نقاط جهان است و البته چنین تمایزی نتیجه شبکه ای شدن امنیت در دهکده جهانی و سهولت تاثیر پذیری مناطق جهان از همدیگر است. متاسفانه استفاده ابزاری از تروریسم و تقسیم تروریسم به انواع خوب و بد سبب وخامت بیشتر امنیت در خاورمیانه و امنیت جهانی شده است .

پرداختن به حل مشکل بزرگی نظیر تروریسم ، بیش از تقابل سخت افزاری و مواجهه نظامی، نیازمند راه حل های نرم افزارانه نظیر کاستن از تعداد شهروندان منزوی، پایان دادن به اشغالگری، یافتن راههای ریشه کنی فقر و بهبود زیر ساختهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در خاورمیانه می باشد.

ترویسم تکفیری که امروزه بعنوان یک تهدید نوین و فرامرزی، امنیت جهانی را مخدوش نموده و همه دولتها، ملتها، ادیان و مذاهب را هدف قرار داده است، محصول رفتارهای مداخله جویانه ی و غیرمسئولانه برخی بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.

تروریسم تکفیری جریانی تصنعی، بی هویت و بی ارتباط با ادیان و مذاهب الهی است که در خطایی راهبردی بصورت ابزاری مورد استفاده برخی بازیگران قرار گرفته و اکنون هزینه های آن بر جامعه جهانی تحمیل شده است. خطر این نوع تروریسم به اندازه ای است که اتحاد جهانی برای مبارزه و ریشه کنی آن را می طلبد.

افراط گرایی ، تروریسم ، ذهنیت تکفیری و فرقه گرایی چالش هایی هستند که همه ما در منطقه و فراتر از آن تهدید می کند و ضروری است که به صورت دسته جمعی به این چالش ها پاسخ داد .

کد N1039668