یک مدرس دانشگاه ایروان گفت:

با وجود ماموریت‌های صلح‌طلبانه ایران مساله قره‌باغ همچنان پابرجاست

یک کارشناس مسایل ترکیه گفت: با وجود میانجی‌گری‌های صورت گرفته از سوی روسیه‌، ایران و برخی سازمان‌های بین المللی دیگر، مساله قره‌باغ همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، واهرام ترماتو‌وبسیان که امشب (یکشنبه) در همایش ریشه‌های بحران و چشم انداز ثبات، از قفقاز تا شامات حضور داشت به بررسی مساله قره‌باغ و نقش آفرینان بین المللی این مساله پرداخت.

وی با بیان اینکه مساله قره‌باغ هنوز هم به عنوان یکی از مسایل لاینحل در منطقه باقی مانده است گفت: 27 سال است که برای حل مناقشه قره‌باغ تلاش می‌شود. ابتدا سران اتحادیه جماهیر شوروی و سپس جامعه بین الملل تلاش زیادی کردند ولی هیچ یک نتیجه ملموسی به همراه داشت.

وی ادامه داد:‌ با وجود بیانیه‌های رسمی که هریک محتوای مختلف و حتی متضادی داشتند طرف‌های درگیر یعنی جمهوری ارمنستان، جمهوری ناگورنو قره‌باغ و جمهوری آذربایجان بر این باروند که فرمول حل مناقشه نتیجه لازم را نداشته است.

این مدرس دانشگاه ایروان خاطرنشان کرد: از سال 1992 گروه مینسک که تنها مرجع رسمی و مجاز رهبری مذاکرات از سوی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود تلاش داشته از طرق مختلف راه‌حل‌هایی پیشنهاد کند و امکان گشایش پنجره‌ای بین طرفین درگیر را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در نوامبر سال 2007 سندی تنظیم و پس از گذشت دو سال به قضاوت جامعه جهانی گذاشته شد گفت: این سند بیشتر به نام پیشنهاد یا بیانیه مادرید شهرت دارد که به عالی‌ترین شکل ممکن به مسایل اساسی حل مناقشه پرداخته و سعی در تشریح و ترغیب مواضعی دارد که طرفین درگیر در مورد آن‌ها تصورات ناهمگونی دارند.

ترماتووبسیان ادامه داد: در رابطه با مفاد بیانیه مادرید طرف‌های درگیر ملاحظاتی دارند که به اختصار شرح داده می‌شود. طبق این بیانیه مناطق همجوار و محیطی قره‌باغ باید استرداد یابد و همچنین بر پذیرش ضمنی وضعیت قره‌باغ و تضمین امنیت خودمختاری این منطقه تاکید شود، مسیر ارتباطی ارمنستان و قره‌باغ باز باشد، وضعیت حقوقی نهایی قره باغ با استفاده از اهرم های حقوقی تعیین شود، آوارگان اجازه بازگشت به محل اسکان قبلی خود را داشته باشند و در نهایت تضمین‌های امنیتی و بین المللی همراه با اقدامات حافظ صلح صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه در سال‌های 2008 تا 2011 روسیه جهت حل مناقشه قره باغ پیگیری‌هایی انجام داد خاطرنشان کرد: با میانجیگری رییس جمهور روسیه میان ارمنستان و آذربایجان سلسله دیدارهایی صورت گرفت که در جریان آن‌ها بیانیه‌ای از طرف دو کشور پذیرفته شد و نیز در سال 2010 دیدارهای سوچی و آستاراخان انجام شد.

وی هدف میانجیگری مدودف رییس جمهور وقت روسیه را توافق طرفین بر سر مفاد بیانیه مادرید خواند و گفت: در همین راستا روسیه تلاش ویژه‌ای به کار برد تا روسای دو کشور در سال 2011 در کازان به توافق رسیده و بیانیه مادرید را امضا کنند ولی در جریان مذاکرات کازان موضع گیری رییس جمهور آذربایجان تلاش‌ها را بی ثمر گذاشت.

وی در پایان ضمن تشکر از موضع گیری‌های جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره‌باغ گفت: این موضع گیری‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، در اوایل دهه 1990 ایران به یک سری ماموریت‌های صلح طلبانه‌ای دست زد که متاسفانه نتیجه مطلوبی نداشت. ولی در هر صورت ایران همواره مرز خود با ارمنستان را باز نگه داشت و این امر نقش مهمی در سال‌های جنگ قره‌باغ داشت.

انتهای پیام

کد N1039621