اعتراض دانشجویی به اقدامات اخیر داعش

انجمن دانشجویان ترقی خواه دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبانهای خارجه دانشگاه آزاد مشهد در اعتراض به اقدامات اخیر گروه تروریستی داعش بیانیه ای صادر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر برگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

تاریخ بشر همواره شاهد نزاع‌ها و جنگ‌های قومی، مذهبی و سیاسی بسیاری بوده است. کشاکش‌هایی که برخاسته از غرور، تعصّب، کژاندیشی، منفعت و جاه‌طلبی بوده. این فجایع در جهان امروز به انتهای خباثت و دنائت رسیده و ارزش‌های انسانی و اخلاقی را هدف قرار داده و زیر پا گذاشته است. خشونت‌های بی‌سابقه‌ی سال‌های اخیر از خاورمیانه تا آفریقا و نیز فاجعه‌ای که پاریس به خود دید، انحطاط اخلاق و اصول مشترک انسانی را بار دیگر نمایان ساخت. دنیای امروز کوچک‌تر و پیوسته‌تر از آن است که فاجعه‌ای در گوشه‌ای از آن رخ دهد و دیگر کشورها در مناطق دور و نزدیک جهان به آن واکنشی درخور نشان ندهند. متأسّفانه نظم بین‌المللی امروز که تنها بر اساس منافع ملّی عمل می‌کند، خلأ بزرگی در توجّه به ارزش‌های اصیل انسانی و اصول اخلاقی دارد. منافعی که منجر به بازیچه قرار دادن عناوین موجّهی چون دین، حقوق بشر و ... شده است.

آنچه امروز در سوریه شاهد آن هستیم جنگ نیابتی منطقه‌ای و جهانی‌ست. در این جنگِ قدرتِ نالازم است که گروه غیرانسانی و غیراسلامی داعش رشد یافت و حمایت‌های نهان و آشکار، عرصه را برای تاخت‌وتاز این گروه تروریست و تفکّر خشونت‌طلب بازتر کرد. جنگی که حاصل امروز آن چیزی جز قربانی شدن مردم بی‌گناه نه فقط در سوریه بلکه در جای‌جای خاورمیانه و حتّا سراسر اروپاست؛ اروپایی که نه تنها شاهد ترور، بلکه باید مجبور به پذیرش میراث تلخ این جنگ (سرازیر شدن سیل آوارگان) باشد.

از این رو نه تنها بر عقلا و بزرگان دینی و سیاسی جهان که بر انسان های روشن‌ضمیر و آزاده‌، شایسته و بایسته است که در جهت ترویج هرچه بیشتر گفت‌وگو و تعامل دینی و سیاسی برای تحکیم و احترام به آرمان‌های انسانی-اخلاقی و همچنین تقبیح اعمال خشونت‌آمیز و نابخردانه گام بردارند.

انتهای پیام

کد N1039334