رئیس جمهور ترکمنستان:

ایران و ترکمنستان برای منطقه آرامش و صلح می‌خواهند

رئیس جمهور ترکمنستان گفت: مذاکرات ایران و ترکمنستان در سطح بالایی انجام شد و این دو کشور برای منطقه آرامش و صلح می‌خواهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهور ترکمنستان در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان با تشکر ازدعوت رسمی ایران از ترکمنستان برای شرکت در اجلاس صادرکنندگان گاز، اظهار کرد: امروز مذاکرت سازنده‌ای داشتیم ، می‌خواهم تاکید کنم که این مذاکرات در فضایی توام با دوستی، صمیمیت، احترام و حقوق برابر برگزار شد. رابطه حسنه کشور ترکمنستان با ایران معنای خاصی به خود گرفته است و در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و بازرگانی توفیقات خوب و روز افزونی را داشته و شاهد هستیم.

وی ادامه داد: هم ترکمنستان و هم ایران درباره‌ی مسائل سیاسی اتفاق نظر دارند. هدف ما این است که در منطقه و جهان، صلح و آرامش وجود داشته باشد. ما فعالیت سیاسی خودمان را در چارچوب سازمان‌های معتبر جهانی به ویژه سازمان ملل انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور کشور ترکمنستان با اشاره به توافقات صورت گرفته توسط ایران و ترکمنستان تصریح کرد: امروز ما برای موضوعاتی مثل مبارزه با مواد مخدر و جنایت‌های سازمان یافته صحبت و تاکید کردیم که از این به بعد برای مبارزه با این موارد با جدیت و محکم برخورد کنیم. ما در مورد مسائل منطقه‌ای هم صحبت کردیم. دو کشور به عنوان کشورهای دوست و برادر وضع افغانستان را بررسی کرده و گفتند که می‌خواهیم این کشور همیشه آباد و در صلح باشد.

وی ادامه داد: دربخش سیاسی دو مساله مورد نظر ما بود اولین مساله امنیت انرژی و دومین حمل و نقل ترانزیت است. نقطه نظر ما در مورد امنیت انرژی فردا در اجلاس صادرکنندگان گاز بیان می‌شود.

قربانقلی بردی محمد اف با اشاره به موقعیت ژئواقتصادی دو کشور ترکمنستان و ایران خاطر نشان کرد‌: هم ترکمنستان و هم جمهوری اسلامی ایران از لحاظ موقعیت ژئواقتصادی در جای مناسبی قرار دارند، لذا در مورد ترانزیت نیز صحبت کردیم که ایران و ترکمنستان می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند و از طریق همدیگر به خلیج فارس و اقیانوس آرام دسترسی پیدا کنند. همه این مواردی که مطرح کردیم در چارچوب سازمان ملل متحد طی قطعنامه‌ای به امضاء رسیده است.

وی گفت: در بحث مبادلات تجاری باید بگویم که مبادلاتمان رو به افزایش است. برای ده سال آینده برنامه ریزی کرده‌ایم که به 60 میلیارد دلار مبادلاتمان افزایش پیدا کند. تنها در 9 ماه گذشته 2.6 میلیارد دلار مبادلات داشتیم که به نسبت سال گذشته افزایش مناسبی داشته است.

رئیس جمهور کشور ترکمنستان همچنین گفت: در بحث حمل و نقل و ترانزیت در دریای خزر اتفاق نظر داشتیم و تاکید کردیم که دریای خزر باید دریای آبادانی و محلی برای گسترش همکاری کشورهای همسایه‌اش باشد.

وی ادامه داد:همچنین در مورد راه آهن مشترک قزاقستان ، ایران و ترکمنستان نیز صحبت کردیم همانطور که می دانید اسناد مربوط به آن نیز امضاء شده است. در رابطه با کمیسیون مشترک اقتصادی هر دو کشور هم صحبت‌هایی داشته‌ایم و پیشنهادهای همکاری در حوزه انرژی، کشاورزی و بازپروری داده‌ایم و با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد. درباره‌ی همکاری تجاری تاکید می‌کنیم که هر دو کشور دارای همه امکانات هستند.

قربان قلی بردی محمدوف با اشاره به مسائل مشترک فرهنگی میان دو کشور گفت: امروز ما در حوزه‌ی فرهنگی و انسان دوستی نیز صحبت‌هایی کردیم همانطور که گفتم قرن‌هاست رابطه‌ای حسنه میان دو کشور ترکمنستان و ایران وجود داشته که طی قرن‌ها افزایش نیز پیدا کرده است. ما تاکید می‌کنیم با حفظ آثار تاریخی و رساندن فرهنگمان به نسل‌های آینده باید نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های فرهنگی خود را ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: به صورت کلی باید بگویم که مذاکرات ما در سطح بالا وسازنده‌ای برگزارشد با استفاده ازاین فرصت می‌خواهم یاد آور شوم که کشور ترکمنستان اولین و تنها کشوری است که بی طرفی خود را ثبت کرده است. 12 دسامبر بیستمین سالگرد بی طرفی کشور ترکمنستان است و می‌خواهیم همایش بین‌المللی با حضور روسا و مقامات بلند پایه کشورهای بزرگ برگزار کنیم و این روز را جشن بگیریم.

رئیس جمهور کشور ترکمنستان در پایان گفت: بار دیگر با استفاده از این فرصت از رئیس جمهور ایران حسن روحانی و مقامات بلند پایه‌ی این کشور برای شرکت در جشن و شادی سالگرد بی‌طرفی ترکمنستان دعوت می‌کنم. برای رئیس جمهور ایران برادر عزیزمان و ملت دوست و برادرمان آرزوی موفقیت، آبادانی و سربلندی دارم.

انتهای پیام

کد N1039073