بعیدی نژاد: سند مدرن سازی راکتور اراک، سندی معمولی نیست

حمید بعیدی نژاد

رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران گفت: سندی که میان جمهوری اسلامی ایران و اعضای گروه 1+5 در مورد مدرن سازی رآکتور اراک امضا شده است، سندی معمولی نیست.

حمید بعیدی نژاد در یادداشتی در صفحه اینستاگرامش نوشت: این برای اولین بار در جهان می باشد که شش کشور بزرگ دنیا به علاوه نماینده عالی اتحادیه اروپا که خود نمایندگی بیست و هفت کشور اروپایی را بر عهده دارد، چنین سندی را امضا کرده و خود را به نوسازی، بهسازی و مدرن سازی یک رآکتور تحقیقاتی آب سنگین متعهد کرده اند.

بعیدی نژاد در این یادداشت آورده است:سالهاست که کشورهای غربی معتقدند که رآکتورهای آب سنگین به علت خطرات اشاعه ای باید منسوخ و تبدیل به رآکتورهای آب سبک شوند. در جریان مذاکرات هسته ای با ایران نیز آن کشورها اصرار زیادی داشتند که همین امر محقق شود. اما خوشبختانه مقاومت شجاعانه جمهوری اسلامی ایران باعث تغییر این موضع اساسی کشورهای غربی شد و کشورمان موفق شد ماهیت آب سنگین رآکتور اراک را حفظ نماید.

مدیرکل حقوقی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه افزود: در کنار مقاومت کشورمان در جریان مذاکرات، ارائه یک پیشنهاد عملی جهت نوسازی و مدرن سازی این رآکتور نیز نقش مهمی در تغییر موضع کشورهای 1+5 ایفا کرد.

بعیدی نژاد اضافه کرد:بر اساس این پیشنهاد که محصول تحقیقات و پژوهشهای خلاقانه مهندسین علوم و فنون هسته ای کشورمان می باشد، رآکتور اراک ضمن کاهش برخی موارد اشاعه ای آن، کاربردهای فنی بسیاری در تولیدات رادیو داروها و محصولات صنعتی هسته ای خواهد داشت و این کاربردها در جریان مدرن سازی و بهسازی رآکتور افزایش بسیار قابل توجهی نیز خواهد نمود و در نتیجه این رآکتور به آخرین فن آوری مدرن جهان مجهز خواهد شد.
وی گفت: اهمیت این مدرن سازی رآکتور اراک فقط در ابعاد فنی مدرن سازی فن آوری آن نیست بلکه تفاهم در خصوص تضمین همکاری بین المللی در عرصه فن آوری هسته ای بین ایران و پیشرفته ترین کشورهای صاحب فن آوری هسته ای از نقطه نظر سیاسی و بین المللی نیز بسیار مهم میباشد.
بعیدی نژاد خاطرنشان کرد:این برای اولین بار است که پس از یک دوره تحریم در همه انواع همکاری های هسته ای با ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشورهای غربی وارد اجرای همکاری های فنی هسته ای با ایران آن هم در عرصه چنین زمینه حساسی در حوزه رآکتور آب سنگین می شوند.
رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: در این سند که به دنبال چند هفته مذاکره فشرده در سطوح سیاسی و کارشناسی به امضای وزیران خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 و ایران رسیده است فقط به کلیات بسنده نشده است بلکه مسئولیت های هر یک از کشورها در روند این مدرن سازی و همچنین ساز و کار پیگیری هماهنگی های طرف های متعهد نیز مشخص شده است که شرح آن توضیحات مفصلی را طلب می کند که باید در جای دیگر بدان پرداخته شود.
به گزارش ایرنا ، سند بازطراحی راکتور اراک توسط وزرای امور خارجه 1+5 ،نماینده اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه کشورمان امضا و منتشر شد.

52261

کد N1039071