در کوالالامپور،

اوباما: روسیه ظاهرا با انتقال سیاسی قدرت در سوریه موافقت کرده است

اوباما

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی در جریان نشست رهبران آ.سه.آن در کوآلالامپور تاکید کرد که تروریسم بر این نشست سایه افکنده بود. وی در سخنان خود بار دیگر بر ضرورت برکناری اسد به عنوان تنها راه حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت: ما با شرکای خود در آسیا که همواره همراه آمریکا در مقابله با تروریسم بودیم درباره مسائل مختلفی از جمله انرژی، اقتصاد، محیط زیست صحبت کردیم اما تروریسم بر نشست‌های ما و گفت‌وگوهای ما سایه افکنده بود. حملات در پاریس و مالی که اخیرا انجام شده یکی از محورهای مذاکرات ما بود. حملاتی که باعث کشته شدن ده‌ها شهروند شد و آمریکایی‌ها نیز در بین آنها بودند. کشورهای آسیایی در طول سال‌ها در کنار ما برای مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا ایستادند. ما اکنون ائتلافی بزرگ برای از بین بردن تروریسم و داعش تشکیل داده‌ایم. 24 کشور در ائتلاف علیه داعش مشارکت دارند اما تلاش‌ها باید افزایش یابد. کشورهای مختلف نیرو برای آموزش ارتش عراق فرستاده‌اند که این خود نیز راهی برای مقابله با تروریسم و داعش است. 40 کشور مختلف تلاش‌هایی را برای توقف منابع درآمدی داعش اتخاذ کرده‌اند. عربستان و امارات نیز تا حدود زیادی توانسته‌اند مانع ارسال پول برای این گروه تروریستی شوند. همه این‌ها نشان می‌دهد که هیچ کس از داعش و تروریسم حمایت نمی‌کند و همه ما علیه این پدیده متحد هستیم.

وی افزود: داعش و همفکران آنها به دنبال ایجاد وحشت در بین ما هستند تا به خواسته‌های خود برسند اما باید بدانند که ما تسلیم ترس نمی‌شویم و تبلیغات دورغین آنها کار به جایی نمی‌برد. ما با هیچ دینی جنگ نداریم، هدف ما جنگ با تروریسم است. در آمریکا ادیان مختلفی وجود دارد و همه با هم در صلح زندگی می‌کنیم. به همه اطمینان می دهم که ما داعش را در هم خواهیم کوبید. در مناطقی که آنها را اشغال کرده‌اند، سرزمین‌های اشغال شده را پس می‌گیریم و رهبران آن را مجازات و محاکمه می‌کنیم، این یک خواسته جهانی است و همه برای آن تلاش می‌کنیم. آمریکا به برنامه‌های خود برای مقابله باتروریسم ادامه می‌دهد و با همپیمانان خود بر ادامه راه برای از بین بردن داعش در سوریه و عراق تلاش می‌کنیم.

اوباما در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تغییری در رویکرد روسیه در مقابله با داعش می‌بیند یا خیر گفت: این که روسیه حملات خود را متوجه داعش کند بسیار مفید است و این که آنها استراتژی خود را تغییر دهند و برای از بین بردن داعش به ائتلاف ما بپیوندند ستودنی است اما آنچه که ما شاهدش هستیم این است که مسکو تاکنون تغییری در موضع خود نداده. روسیه به دنبال تقویت دولت بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) است و مخالفان میانه‌روی سوری را هدف قرار می‌دهد. این اقدامات روسیه باعث نمی‌شود که ما در جنگ خود با داعش و حمایت از مخالفان میانه روی سوریه تردید کنیم. ما به حملات خود به داعش ادامه می‌دهیم و همچنان از مخالفان حمایت خواهیم کرد. در دیداری که با پوتین در ترکیه داشتم از او خواستم تا حملات خود را متوجه کسانی کند که هواپیمای این کشور را در صحرای سیناء سرنگون کردند.

اوباما ادامه داد: پیشتر نیز از او خواسته بودم که حمایت از بشار اسد را متوقف کنند. بشار اسد علیه شهروندان خود دست به سلاح برده، چنین شخصی هیچ جایگاه و مشروعیتی در بین مردم خود ندارد. بحران سوریه مادامی که بشار اسد در قدرت باشد ادامه خواهد یافت. این شخص باید از قدرت کنار گذاشته شود. روسیه ظاهرا با انتقال سیاسی قدرت موافقت کرده است اما ما نتیجه این موضع را در روزهای آینده خواهیم دید. عملیات سیاسی در سوریه و آتش بس در این کشور باید اجرایی شود تا شاهد پایان خونریزی‌ها در این کشور باشیم.
کد N1038818