اعدام دو تن از رهبران اپوزیسیون بنگلادش به اتهام جنایات جنگی

سیاسی

بنگلادش امروز (یکشنبه) دو تن از رهبران اپوزیسیون را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در جریان جنگ با پاکستان بر سر استقلال اعدام کرد و از ترس اینکه این اعدام‌ها موجب ناآرامی‌های تازه‌ای شود، تدابیر امنیتی را در سراسر کشور افزایش داد.

بنگلادش امروز (یکشنبه) دو تن از رهبران اپوزیسیون را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در جریان جنگ با پاکستان بر سر استقلال اعدام کرد و از ترس اینکه این اعدام‌ها موجب ناآرامی‌های تازه‌ای شود، تدابیر امنیتی را در سراسر کشور افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در آستانه اعتصاب سراسری که به منظور اعتراض به این اعدام‌ها درخواست شده، هزاران افسر پلیس و گارد مرزی در داکا و دیگر شهرهای مهم بنگلادش مستقر شده‌اند.

این در حالی است که طرفداران حزب حاکم "عوامی لیگ" با برپایی جشن در خیابان و توزیع شیرینی و شکلات در میان کودکان اعدام "علی احسان محمد مجاهد" و "صلاح الدین قادر چودری"، دو تن از رهبران اپوزیسیون را تبریک گفتند.

در سه سال گذشته از زمانی که یک دادگاه داخلی شروع به صدور حکم علیه چهره‌های اپوزیسیون به اتهام سازماندهی قتل عام‌ها در جریان جنگ 1971 میلادی کرده، ناآرامی و خشونت بنگلادش را گرفتار کرده است.

به طور کلی 18 تن محکوم شده‌اند اما تنها دو تن از آنها پیش از آنکه مجاهد و قادر چودری در ساعت یک بامداد امروز در زندان مرکزی داکا اعدام شوند، به پای چوبه دار فرستاده شدند.

قادر چودری یکی از مقامات ارشد در اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون "ناسیونالیست بنگلادش" محسوب می‌شد و سه تن دیگر که اعدام شدند جزو اعضای حزب "جماعت اسلامی" بودند.

حزب "جماعت اسلامی" که از شرکت در رقابت‌های انتخابات پارلمانی سال 2014 میلادی منع شده بود، گفت، این اعدام‌ها بخشی از یک استراتژی با هدف از بین بردن رهبری این حزب بود.

حزب "ناسیونالیست بنگلادش" نیز شیخه حسینه، نخست وزیر بنگلادش را به رهبری قتلی با انگیزه سیاسی متهم کرد. این اعدام تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که خالده ضیاء، رهبرحزب "ناسیونالیست بنگلادش" از محل سکونتش در لندن به داکا بازگشت.

برخی از شدیدترین تدابیر امنیتی در زادگاه‌های این دو رهبر اپوزیسیون اعدام شده، صورت گرفته که قرار است مراسم تدفین آن‌ها صبح امروز برگزار شود.

سخنگوی پلیس بنگلادش گفت: ما تدابیر امنیتی در سراسر کشور را افزایش داده‌ایم تا از هرگونه خشونت و ناآرامی در نقاطی از جمله مسیر بردن این اجساد جلوگیری کنیم.

به گفته مقامات امنیتی، صدها افسر پلیس خارج از "فریدپور" جایی که مجاهد پیش از طلوع آفتاب در آنجا دفن شد، مستقر شدند.

مجاهد 67 ساله، مرد شماره 2 حزب "جماعت اسلامی" به جنایات جنگی همچون کشتار روشنفکران محکوم شده بود.

قادر چودری 66 ساله نیز به ارتکاب اقدامات وحشیانه از جمله نسل کشی در جریان جنگ 1971 میلادی هنگامی که "پاکستان شرقی" آن زمان از اسلام آباد جدا شد، محکوم شده بود.

این در حالی است که اقوام و بستگان قربانیان این جنگ این اعدام‌ها را جشن گرفتند.

یکی از آن‌ها گفت: من 44 سال برای این لحظه صبر کردم. در حال حاضر عدالت اجرا شد.

انتهای پیام

کد N1038497