معاون اول دستگاه قضایی: وکلای نیکوکار بازوی نظام ولایت هستند

سیاسی

معاون اول دستگاه قضایی گفت: وکلای نیکوکار امروز بازوی کمیته امداد نیستند بلکه بازوی نظام ولایت و نظام اسلامی هستند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای با حضور در دومین مجمع حقوق‌دانان وکلای نیکوکار که صبح امروز در کمیته امداد امام خمینی برگزار شد افزود: دو مساله ایمان و عمل صالح به کرات در قرآن اشاره شده است. عمل صالح دارای ویژگی‌هایی است که یکی از آن‌ها این است انسان مومن عمل صالح را برای رضای خدا انجام می‌دهد.

او ادامه داد:‌ اگر جامعه‌ای دچار عمل صالح همراه ایمان شود قطعا آن جامعه به حیات طیبه دست پیدا می‌کند. هم‌چنین اگر عملی توام با اخلاص شود به عملی غنی شده تبدیل می‌شود.

معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: یکی از کارهای مهم کمیته امداد کمک به نیازمندان از حیث حقوقی است. امام خمینی (ره) در همان اوایل انقلاب فرمودند که به فکر کسانی که باشید که نه پای آمدن به ادارات دارند و نه زبان گفتن و نه قلم نوشتن. در واقع بسیاری از افرادی که این نهاد خدمت‌گذار افتخار خدمت‌گذاری به آن‌ها را دارد جز این طبقه هستند البته قبول دارم مشکلات زیادی وجود دارد اما اگر ما بتوانیم با کمک به یکدیگر کارها را انجام دهیم قطعا مشکلی ناشدنی در مسیرمان نخواهد بود.

محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: توقع داشتم فهرستی مبنی بر این که مشکلات و معضلاتی که در دستگاه قضایی وجود دارد تهیه می‌شد تا این مشکلات با اصلاح قانون و یا ایجاد قانون حل شود و اگر امکان دارد کار بیش‌تری در این راستا صورت گیرد.

وی با بیان این که کمیته امداد از ابتدا تاکنون سعی کرده تکیه بر مردم داشته باشد گفت: امیدواریم این فرهنگ را بتوان گسترش داد. من تا الان نمی‌دانستم بیش از 3 هزار وکیل به این جامعه تحت پوشش کمک می‌رسانند و این موضوع بسیار با ارزش است و باید بتوانیم آن را گسترش دهیم. البته این موضوع می‌تواند الگویی برای کل کشور و دستگاه‌های دیگر باشد لذا شما عزیزان ارزش کار خود را بدانید. کاری که شما انجام می‌دهید بسیار مهم است.

معاون اول رییس قوه قضاییه بیان کرد: کار دیگری که می‌تواند در اثناء خدمت حقوقی دادن به این جامعه تحت پوشش را داشته باشد آسیب‌شناسی است. برخی از بخش‌ها از هزینه‌های دادرسی معاف هستند. ممکن است با کمک مجلس، قوه قضاییه و دیگر حقوق‌دانان بتوان این بخش را گسترش داد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: طبق آیین قانون دادرسی کیفری همه مشکلات افراد صرفا با همان قانون آیین دادرسی کیفری حل می‌شود. درواقع باید قانون آیین دادرسی کیفری برای افراد و طبقه‌های مختلف (تحت پوشش) وجود داشته باشد که دارای ویژگی‌های خاص باشد. البته نام این تبعیض نیست.

او خطاب به وکلای نیکوکار گفت: درست است شما داوطلبانه و بدون چشم‌داشت مادی به این مجموعه تحت پوشش کمک‌رسانی می‌کنید، اما مجموع متولیان این نهاد باید چگونه به شما نگاه کنند؟ قطعا نباید نگاهی که به یک وکیل با حق‌الوکاله میلیاردی دارد می‌شود، همان نگاه به شمایی باشد که از یک طبقه شایسته خدمت دفاع می‌کنید.

وی خاطرنشان کرد: نگاهی در جامعه وجود دارد مبنی بر این که افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند ممکن است احساس کسری کنند و هرگز نخواهند بگویند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند. درواقع باید این نگاه‌ها را از بین ببریم.

معاون اول دستگاه قضایی خطاب به وکلای نیکوکار تصریح کرد:‌شما امروز بازوی کمیته امداد نیستید بلکه بازوی نظام ولایت، نظام اسلامی و خداوند هستید. در واقع حاکم ولی مسلمین متولی کمیته امداد امام خمینی است.

وی ادامه داد: کاری که شما انجام می‌دهید به نفع اقتصاد کشور است. درواقع بسیاری از بارهای زمین مانده را همین مجموعه می‌تواند بردارد و اگر همه ما به وظایف‌مان درست عمل کنیم، به امنیت، اقتصاد، فرهنگ و در پاره‌ای از موارد به سیاست کشور کمک کرده‌ایم لذا قدر کار خود را بدانید.

اژه‌ای در پایان گفت: کمیته امداد امام خمینی یک نهاد مقدس است که خوشبختانه امتحان خود را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پس داده البته حرف من نسبی است لذا قوه قضاییه این آمادگی را دارد که اگر مشکلی در کمیته امداد امام خمینی (ره) وجود دارد آن را با کمک خودتان حل کنیم.

انتهای پیام

کد N1037892