معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور به عراق سفر کرد

تاکید ذوالفقاری بر مسئولیت عراق در تامین امنیت زوار

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تاکید بر مسئولیت دولت عراق در تامین امنیت زوار اربعین به عنوان میزبان اصلی مراسم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه هرگونه کمک از جمله کمک‌های مستشاری و اطلاعاتی و انتقال تجربه برای تامین هرچه بهتر امنیت مراسم اربعین را اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین به منظور هماهنگی امور مرتبط با مراسم اربعین حسینی(ع) و در راستای اقدامات و هماهنگی‌های سفارت جمهوری ایران در عراق و دستگاه‌های مرتبط، به عراق عزیمت کرد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در دیدار با الغبان وزیر کشور عراق ضمن تبریک پیروزی های اخیر رزمندگان ارتش و نیروهای مردمی عراق در مبارزه با گروه های ترویستی تکفیری از زحمات دولت و مردم آن کشور در میزبانی و برگزاری مراسم با شکوه اربعین سال گذشته قدردانی کرد.

وی با تاکید بر مسئولیت دولت عراق در تامین امنیت زوار اربعین به عنوان میزبان اصلی مراسم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه هرگونه کمک از جمله کمکهای مستشاری و اطلاعاتی و انتقال تجربه برای تامین هر چه بهتر امنیت مراسم اربعین اعلام کرد.

ذوالفقاری ضمن تاکید بر اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های لازم را برای سفر شهروندان ایرانی به عراق به صورت قانونی انجام داده است خواستار تسریع در فراهم نمودن بسترهای فنی و اجرایی جهت صدور به موقع روادید زوار ایرانی از طرف عراق شد و اظهار کرد: هرگونه تعلل در این رابطه موجب بروز مشکلاتی برای نیروهای مستقر در مرزهای دو کشور و زوار خواهد شد.

وی با اشاره به اهدای بیش از یکصد تن دارو از سوی جمهوری اسلامی ایران به عراق برای درمان‌های سرپایی زوار در این ایام، خواستار همکاری بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های عراق جهت ارایه خدمات بستری به زوار ایرانی در این ایام شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به لزوم ارائه توصیه‌های ایمنی و هشدارهای ضروری به زائران جهت مراقبت از خود و همراهان، توجه دولت عراق در کسب آمادگی‌های لازم برای عملیات امداد و نجات در حوادث و وقایع احتمالی را خواستار شد و در این رابطه بر آمادگی ایران برای هرگونه کمک از جمله خدمات پروازی تاکید کرد.

الغبان وزیر کشور عراق نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی به رئیس ستاد مرکزی اربعین و هیات اعزامی، از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله در زمینه برگزاری مراسم اربعین قدردانی کرد و از آمادگی کشورش برای تامین امنیت زوار و شرکت کنندگان در مراسم مذکور خبر داد.

وزیر کشور عراق با اشاره به اینکه هر گونه ورود به کشور عراق و عبور از مرزها صرفا با اخذ ویزا انجام خواهد شد، بر آمادگی کشورش در این رابطه تاکید و اعلام کرد؛ هرچند برخی اقدامات را دیر شروع کردیم و در برخی زمینه‌ها عقب هستیم اما تلاش خواهیم کرد تا در چند روز آینده مراحل باقی مانده از کارها انجام و تسریع شود.

وی همچنین درخواست کرد به شهروندان ایرانی اطلاع رسانی شود که هرگونه سفر صرفا با اخذ ویزا ممکن خواهد بود و در این خصوص متقاضیان سریع تر اقدام نمایند.

وزیر کشور عراق اظهار کرد: هرچند اقدامات زیادی برای برگزاری باشکوه این مراسم معنوی انجام شده اما عمده کارها با حضور و مشارکت خود مردم انجام می‌گیرد و صاحب اصلی این مراسم انشاالله توجهات لازم را برای برگزاری امن و با شکوه آن خواهند داشت.

دیدار با حجت‌السلام سید عمار حکیم، استاندار نجف و مسئولان پلیس، برگزاری جلسات متعدد با اعضای ستاد اربعین در عراق و قرارگاه‌های کربلا و نجف، بازدید از اقدامات صورت گرفته در زمینه‌های حمل و نقل، صدور ویزا، امور مفقودین، امنیت زائرین، اسکان، تغذیه، بهداشت و درمان و نحوه خدمات‌رسانی به زائرین از دیگر برنامه های سفر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور به عراق بود.

انتهای پیام

کد N1037817