با عنوان «راهکارهای ادیان برای مقابله با خشونت»

هشتمین گفت‌وگوی دینی ایران با شورای جهانی کلیساها برگزار شد

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

هشتمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها، با عنوان «راهکارهای ادیان برای صلح و مقابله با خشونت و درگیری‌ها» در ژنو سوئیس برگزار شد.

هشتمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها، با عنوان «راهکارهای ادیان برای صلح و مقابله با خشونت و درگیری‌ها» در ژنو سوئیس برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در افتتاحیه این نشست، کلارا آموس، مسئول گفت‌وگوها و ارتباطات دینی شورای جهانی کلیساها و علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سخنرانی کردند.

کلارا آموس با اشاره به همکاری‌های خوب و گفت‌وگوهای دینی سازنده و مفید در 20 سال گذشته با مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: اتفاقات تلخی که در جهان رخ می‌دهد، ناشی از کج‌فهمی و عدم برداشت درست از معرفت و معنویت ادیان است و باید به برداشت درست از معرفت و معنویت ادیان دست یافت و باید با تلاش و همکاری خود به عنوان رهبران و اندیشمندان دینی برای برقراری صلح و همزیستی و توقف افراط‌گرایی و خشونت‌ها مسئولیت خود را انجام دهیم.

علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان نیز با اشاره به سابقه گفت‌وگوهای دینی با شورای جهانی کلیساها، آن را یکی از برنامه‌های مهم و منظم مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران دانست و از تلاش‌ها و فعالیت‌های گسترده شورای جهانی کلیساها برای نزدیکی دیدگاه‌های اندیشمندان مسیحی و مسلمان و همکاری مشترک برای مقابله با گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا که از طریق برگزاری نشست‌ها و صدور بیانیه‌ها و دوره‌های آموزشی انجام می‌شود، تقدیر کرد.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با افراط‌گرایی بوده و در سال گذشته نسبت به خطر گروه‌های تروریستی که به نام مسلمان ابزاری برای اهداف قدرت‌های سلطه‌طلب و دیکتاتور منطقه و جهان به ویژه آمریکا و صهیونیست‌ها مبدل شده‌اند، هشدار داد. متأسفانه پس از سال‌ها تخریب و کشتار مردم بی‌گناه منطقه، اکنون برای بسیاری از مردم جهان اثبات شده است که این گروه‌ها مانند داعش، القاعده و ... بویی از دیانت و اسلام نبرده‌اند.

حلمی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و فرمایشات پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) گفت: تعاون و مشارکت، همزیستی مسالمت‌آمیز و احترام به ادیان توحیدی مورد تأکید و سفارش اسلام است. همچنین تلاش برای ایجاد عدالت، برابری، صلح، امنیت و توسعه و مبارزه با سلطه، استثمار، نژادپرستی و هر نوع تلاش برای قطع ریشه‌های تجاوز از مهم‌ترین حوزه‌های همکاری مشترک ما برای جهانیان است.

محمدعلی شمالی، رئیس مرکز اسلامی لندن نیز گفت: شکی نیست که اتفاقات وحشتناکی به نام اسلام اتفاق می‌افتد، این اتفاقات موجب می‌شود که مردم بی‌گناه صدمه ببینند. این یک واقعیت است که بسیاری از مناقشات و جنگ‌ها در جهان به وسیله دین‌داران انجام می‌پذیرد و حقیقت دیگر آن است که بخاطر فقدان عدالت و جست‌وجو برای عدالت شاهد این اتفاقات در دنیا هستیم. در حالی که برای انسان‌ها بهترین روش‌های زندگی را ارایه داده‌اند.

وی سپس درباره ریشه مشکلات بشری صحبت کرد و مهم‌ترین آن را جهالت و ظلم به یکدیگر دانست و راه حل این مشکلات را روی آوردن به عقل و توازن بین این جهان و جهان آخرت، توازن بین فرد و جامعه، توازن بین معنویت و انجام شعائر و توازن بین فرد و وظایف و مشاغل اجتماعی عنوان کرد.

محمدعلی شمالی در خصوص آموزه‌های شیعه، عقلانیت، معنویت، عدالت و جست‌وجو برای عدالت اجتماعی نیز صحبت کرد.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان نیز در این نشست در خصوص همکاری رهبران دینی و سیاسی برای برقراری صلح و امنیت جهانی گفت: صلح و امنیت دو کلمه کلیدی برای رسیدن به زندگی صلح‌آمیز بشری است.

وی سپس در رابطه با صلح در مسیحیت به آیاتی از انجیل اشاره کرد و گفت: گفت‌وگو بهترین راه برای رسیدن به صلح و امنیت جهانی است. اعتماد به خدا، اعتماد به انسان‌ها را موجب می‌شود که موجب زندگی بهتر برای انسان‌هاست. متأسفانه اگر بین ادیان صلح برقرار نشود، صلح و امنیت بین مردم برقرار نخواهد شد.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان گفت: مسیح می‌فرماید برکت بر صلح‌طلبان و صلح‌سازان، نام آنها کودکان خدا خواهد بود و ما به عنوان کودکان خدا وظیفه داریم برای برقراری صلح و امنیت در جامعه تلاش کنیم.

عبدالرحیم گواهی، رئیس مرکز پژوهش ادیان جهان نیز در این دور از گفت‌وگوها درباره منشأ خشونت‌ها در خاورمیانه اظهار کرد: شاید ابتدای این خشونت‌ها با «اعلامیه بالفور» در ایجاد یک کشور یهودی در دل سرزمین‌های اسلامی شروع شد.

وی افزود: امروزه منازعات منطقه ابعاد قومی و نژادی و مذهبی یافته است که باید پیش از تشدید و گسترده‌تر شدن آن، چاره‌ای برای آن اندیشید.

بونی ایوان هیلز از کشور انگلستان نیز در سخنان خود در مورد مشکلات مهاجران انگلیسی مطالبی را مطرح کرد و دین را راهی برای حفظ هویت و زندگی بهتر دانست و توجه به جوانان، کودکان و زنان را دارای اهمیت ویژه‌ای دانست.

بونی ایوان هیلز همچنین گفت: آموزش به کودکان به خصوص آموزش‌های دینی باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اینان نسل آینده ما و جامعه‌ساز هستند.

وی سپس به نقش زنان در جامعه پرداخت و گفت: برای گسترش صلح، زنان نقش مهمی ایفا می‌کنند، زیرا آنان مسئولیت تربیت کودکان را به عهده دارند.

وی در پایان سخنان خود به مشکلات زنان در جامعه اشاره و اظهار کرد: زنان در تمام جوامع حتی در اروپا و آمریکا، مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

زهرا رشیدبیگی، مسئول گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس و پروتستان مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها نیز در مورد دلایل وجود خشونت و ریشه‌های آن همچنین درباره وضعیت خشونت‌دیدگان به خصوص زنان و کودکان پناهنده توضیحاتی ارایه داد و سپس در مورد تجربیات جمهوری اسلامی ایران در خصوص کمک به پناهندگان و آسیب‌دیدگان سخن گفت و در آخر پیشنهاداتی برای کاهش آلام رنج‌دیدگان خشونت مطرح کرد.

انتهای پیام

کد N1037807