نخست‌وزیر مالزی: راهکار نظامی برای شکست تروریسم جهانی کافی نیست

مالزي

نخست‌وزیر مالزی با درخواست از رهبران جهان برای مقابله با افراطگرایی، گفت که اقدامات وحشیانه آنها بیانگر هیچ نژاد و مذهبی نیست. سخنان نجیب رزاق در افتتاحیه نشست منطقه‌ای در حالی مطرح شد که جهان با طغیان حملات تروریستی در سراسر جهان روبروست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تروریست‌های افراطی روز جمعه با حمله به هتلی در کشور مالی و کشتن 19 تن تازه‌ترین حملات گروه‌های شبه‌نظامی را رقم زدند. این حمله یک هفته پس از آن انجام شد که تروریست‌های داعش در حملاتی هماهنگ در پاریس جان 130 تن را گرفتند.

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی در سخنان افتتاحیه نشست آ‌.سه‌.آن گفت: عاملان این اقدامات بزدلانه و وحشیانه بیانگر هیچ نژاد، مذهب و یا عقیده‌ای نیستند و ما نباید به آنها اجازه دهیم که چنین اقداماتی را انجام دهند. آنها تروریست هستند و ما باید با چنین کسانی براساس قوانین رفتار کنیم.

در شرایطی که کوآلالامپور میزبان سران 18 کشور جهان از جمله باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکاست، تدابیر امنیتی شدیدی در این کشور آسیای جنوب شرقی اعمال شده است.

اوباما امروز (شنبه) گفت که حملات هتل مالی تنها عزم ایالات متحده آمریکا و متحدان آن را راسخ‌تر می‌کند.

نخست‌وزیر مالزی گفت که قصد داشته در افتتاحیه نشست درباره مسائل اقتصادی مورد نظر 10 کشور عضو مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا در این منطقه‌ 622 میلیونی از مردم با خروجی مشترک اقتصادی 5 / 2 تریلیون دلار صحبت کند.

وی افزود: اما تحولات روزها و هفته‌های اخیر بر این نشست سایه افکنده است. کشورهای مسلمانی همانند مالزی وظیفه دارند که دروغ‌های ایدئولوژی تبلیغاتی افراطگرایان را که عامل خشونت سادیسمی است، برملا کنند. من تاکید می‌کنم که راهکار نظامی هرگز برای شکست گروه‌های تروریستی که می‌خواهند جنگ به پا کنند، کافی نیست.

انتهای پیام

کد N1037235