یک مقام مسئول در وزارت خارجه خبر داد

روانچی در راس هیاتی اقتصادی به آمریکای جنوبی سفر می‌کند

مجيد تخت روانچي

یک مقام مسئول در وزارت خارجه با بیان این که سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز 2 آذرماه در تهران برگزار می‌شود ، تصریح کرد : از منطقه آمریکای جنوبی نمایندگان چهار کشور ونزوئلا، بولیوی، پرو و ترینیداد و توباگو در این اجلاس شرکت خواهند کرد .

این مقام وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )، با بیان اینکه کشورهای ونزوئلا و بولیوی در سطح رئیس جمهور در این اجلاس سران شرکت خواهند کرد و نیکلاس مادورو و اوو مورالس فردا شب وارد تهران خواهند شد، تصریح کرد: از طرف کشور پرو که به عنوان عضو ناظر در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد وزیر انرژی این کشور به تهران سفر خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز، اظهار کرد: تعیین دبیرکل،‌ تصمیم‌گیری در مورد استخراج، ‌اکتشاف و قیمت گاز از جمله دستورکارهای این اجلاس است.

این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت‌های موجود از نظر اقتصادی و سیاسی در منطقه آمریکای جنوبی ، گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با اکثر کشورهای این منطقه دارد و تعمیق و تحکیم هرچه بیشتر این روابط از جمله اولویت‌های دستگاه دیپلماسی کشور است.

وی با بیان اینکه ان‌شاءالله بعد از اجرایی شدن برجام ، رفع تحریم‌های ظالمانه و موانع گسترش روابط تجاری بین ایران و کشورهای این منطقه فراهم خواهد شد، تصریح کرد: در بحث اقتصادی، توانمندی‌ها و همچنین نیازمندی‌های ایران و کشورهای این منطقه مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند با هم‌افزایی در این چارچوب هم‌پوشانی داشته باشند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه با بیان اینکه این منطقه یک بازار خوب برای ارائه خدمات فنی و مهندسی ایران است، اظهار کرد: با توجه به تلاش های جمهوری اسلامی ایران جهت خروج از رکود، این منطقه با توجه به نیازهایش به کالاهای مصرفی و فناوری ، بازار خوبی برای ایران خواهد بود.

وی همچنین به سفر آتی مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه به سه کشور کلمبیا، اکوادور و مکزیک اشاره کرد و گفت: آقای روانچی در رأس یک هیأت اقتصادی متشکل از شرکت‌ها و تجار بخش خصوصی به این سه کشور سفر خواهند کرد و در کنار مسائل اقتصادی، تحکیم و تعمیق روابط سیاسی نیز از دیگر اهداف این سفر است.

وی همچنین با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک مقاماتی از ایران و همچنین آمریکای جنوبی به کشورهای یکدیگر سفر خواهند کرد در مورد سفر آتی وزیر امور خارجه کشورمان به این منطقه نیز گفت: برنامه‌ریزی لازم در این ارتباط در حال انجام است و در حال مشخص کردن تاریخ سفر و کشورهایی هستیم که آقای ظریف به آن سفر خواهند کرد.

انتهای پیام
کد N1037173