ناتو محدودیت‌های 16 ساله حریم هوایی صربستان را لغو کرد

سیاسی

دبیرکل ناتو از لغو محدودیت حریم هوایی صربستان خبر داد که حاکی از آغاز جدید روابط با بلگراد است. این محدودیت‌ها 16 سال پیش و پس از حمله ائتلاف نظامی غرب و بمباران این کشور اعمال شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری بولتن نیوز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در جریان سفر به بلگراد گفت که منطقه امن هوایی بر فراز بخش کوچکی از صربستان برداشته شد. وی افزود: این بدین معناست که محدودیت‌هایی که از سال 1999 اعمال شده بود، هم‌اکنون برداشته شده و این بیان بسیار روشنی برای ارتقای روابط میان ناتو و صربستان است.

صربستان و کوزوو در 1998 و 1999 جنگی را داشتند که با خارج شدن نیروهای صربستان از این منطقه در پی بمباران 11 روزه ناتو پایان یافت. این کمپین هوایی ناتو بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد بود و پس از آن آغاز شد که اسلوبودان میلوسویچ، مرد قدرتمند صربستان از توقف سرکوب آلبانیایی‌هایی که برای استقلال می‌جنگیدند، سر باز زد.

منطقه حائل امن هوایی پس از توافقی که برای پایان کمپین ناتو به امضا رسید، اجرا شد و شامل یک منطقه 25 کیلومتری از مرز کوزوو بود. این اولین کمپین بمباران مهم ناتو در اروپا محسوب می‌شد و به رغم تلاش‌ها در یاد صرب‌ها مانده است.

دبیرکل ناتو گفت: من امروز اینجا هستم تا بخشی از آغاز جدید و تازه در روابط میان ناتو و صربستان را اعلام کنم. من نسبت به حساسیت‌های صربستان به ائتلاف ناتو آگاهی دارم.

انتهای پیام

کد N1037160