رییس کمیسیون کشاورزی:

تا زمانی که آبخیزداری انجام نشود، سیلاب هم خواهیم داشت

آبخيزداري

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: تا زمانی که عملیات آبخیزداری در کشور انجام نشود، سیلاب هم خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: تا زمانی که عملیات آبخیزداری در کشور انجام نشود، سیلاب هم خواهیم داشت.

عباس رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا عنوان کرد: یکی از دلایلی که سیلاب در کشور به راه می‌افتد این است که ما در مسیر رودخانه‌های فصلی، کارهای آبخیزداری را انجام نداده‌ایم. در عین حال پوشش گیاهی مراتع ما فقیر شده، هر دو این‌ها یعنی آبخیزداری و احیای بیولوژیک سرزمین نیازمند این است که کشور یک عزم جدی برای این موضع داشته باشد.

او ادامه داد: آبخیزداری یک عملیات فرآیندی است که اجازه نمی‌دهد آب روی زمین راه بیفتد، در عین حال جلوی فرسایش خاک را هم می‌گیرد، اگر این کار را انجام دهیم اصلا سیلی نخواهیم داشت. تا زمانی هم که این جور عملیات‌ها که تحت عنوان آبخیزداری است انجام نشود سیلاب هم خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی همچنین گفت: ما پیشنهاد کردیم طی یک برنامه ده ساله برنامه‌ریزی شده، هر سال یک میلیارد دلار برای بحث آبخیزداری در کشور و احیای بیولوژیک مناطقی که سیل‌خیز است سرمایه‌گذاری شود. در این صورت‌ می‌توانیم هم جلو سیلاب‌ها را به صورت قطعی بگیریم و آب را که کمبود آن یکی از معضلات جدی کشور است به صورت اصولی حل کنیم چون به سیل و بارندگی فرصت می‌دهیم که در زمین نفوذ کنند و سفره‌های زیرزمینی را احیا کنند.

رجایی درباره اعتبارات اختصاص یافته در سال 94 نیز خاطرنشان کرد: عدد بودجه امسال خیلی پایین است. بودجه‌هایی که سالیانه درنظر گرفته شده، در حدی که تخصیص یافته اجرا شده، ولی کسری‌های زیادی دارد. این در حالی است که مطالعات سرزمینی ما تقریبا تمام شده و آماده اجراست؛ اگر سالی یک میلیارد دلار اختصاص پیدا کند مشکل را حل می‌کند.

انتهای پیام

کد N1037152