طراح عملیات تروریستی پاریس و محله تروریست‌پرور مولنبیک بروکسل

سیاسی

"عبدالحمید اباعود" 27 ساله طراح عملیات تروریستی پاریس که طی آن 132 نفر کشته و بیش از 300 تن مجروح شدند، کشته شد. وزارت کشور فرانسه با اعلام این خبر افزود که طی عملیاتی که توسط نیروهای ویژه پلیس فرانسه در مناطق شمال پاریس در منطقه سان دونی صورت گرفت وی به همراه دو تن دیگر که یکی از آنها یک زن بوده، کشته شده است. این اولین باری است که یک زن که گفته می‌شود دختر عمه (یا دختر خاله) عبدالحمید اباعود بوده در یک عملیات تروریستی در فرانسه شرکت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از لبنان، اباعود مغربی‌الاصل است. وی دارای تابعیت بلژیکی و در منطقه مولنبیک با جمعیتی بالغ بر 90 هزار نفر در شش کیلومتری بروکسل بزرگ شده است که مهاجران عرب از شمال آفریقا و از جمله هزاران مغربی با تابعیت بلژیکی در آن زندگی می‌کنند. بلژیک 600 هزار مسلمان را که اکثریت آنها را مهاجران عرب مسلمان تشکیل می‌دهند در خود جای داده است.

اباعود پس از انضمام به صفوف داعش ملقب به ابوعمر بلژیکی شد. منطقه‌ای که این تروریست در آن زندگی می‌کرده حالا شهرتی جهانی پیدا کرده است و اکنون تمام رسانه‌های اروپایی و غربی و عربی به سوی آن رفته‌اند تا رمز و راز شکل گیری افراطی‌ترین نقطه اروپا را بیشتر بشناسند. این منطقه به مکان رشد و شکل گیری افراطیونی تبدیل شده است که از نگاه اروپایی‌ها به "جهادیون اروپایی سوریه و عراق" شهرت یافته‌اند. از قضا ترکیب اعضای مجموعه 18 نفره عملیات تروریستی پاریس به رهبری عبدالحمید اباعود ترکیبی مولنبیکی و پاریسی دارد.

براساس برخی آمارهای منتشره در فرانسه، بلژیک با توجه به تعداد جمعیتش و در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین حجم "جهادیون اروپایی" در سوریه را تشکیل می‌دهند که در کنار داعش و جبهه النصره با نظام سوریه می‌جنگند.

از نکات جالب توجه مولنبیک آن است که دو تروریستی که شیر دره پنجشیر افغانستان " احمد شاه مسعود" را در قالب تیمی رسانه‌ای در عملیاتی انتحاری به شهادت رساندند هر دو از مهاجرین عرب مولنبیک و مغربی‌الاصل بودند. کریم توزانی (34 ساله) و قاسم باکالی (28 ساله) هر دو با اصلیتی مغربی و تابعیت بلژیکی به دستور القاعده در 9 سپتامبر 2001 یعنی دو روز پیش از عملیات 11 سپتامبر برج‌های دوقلوی تجارت جهانی آمریکا، احمد شاه مسعود را در روستای خواجه بهاءالدین در استان شمالی تخار به شهادت می‌رسانند. بعدها پلیس فرانسه در سال 2005 چهار تن و در راس آنها طارق معروفی را به اتهام مشارکت در ترور احمد شاه مسعود از دو تا هفت سال محکوم کرد که جزو مجموعه افراطی محسوب می‌شدند که در منطقه مولنبیک زندگی می‌کردند.

براساس اعلام منابع فرانسوی بیشتر عملیات تروریستی که در فرانسه و اروپا در طول پنج سال اخیر صورت گرفته توسط تروریست‌های عربی بوده است که در منطقه مولنبیک بزرگ شده‌اند.

عملیات تعقیب و مراقبت پلیس بلژیک در مولنبیک پس از عملیات پلیس فرانسه در منطقه سان دونی و کشته شدن عبدالحمید اباعود همچنان ادامه دارد و براساس سرنخ‌هایی که از آخرین محل اقامت اباعود در سان دونی به دست آمده است پلیس بلژیک در مولنبیک همچنان در پی متهمان جدید حادثه تروریستی پاریس است. پلیس بلژیک اعلام کرده است به دنبال صلاح عبدالسلام (مغربی‌الاصل) یکی دیگر از طراحان حملات پاریس می‌باشد که از همکاران اصلی اباعود بوده است.

دو مسئله بسیار مهم در عملیات تروریستی پاریس و دستگیری‌های پس از آن به عنوان معما و سوال‌های بدون جواب باقی مانده است:

1- اطلاعات فرانسه پس از رایزنی‌های امنیتی با شرکای اروپایی‌اش به اسم عبدالحمید اباعود به عنوان یکی از طراحان اصلی حادثه پاریس دست یافته بود اما اطلاعات آنها دال بر این بود که وی در سوریه و در شهر رقه به سر می‌برد در حالی که وی در شب حادثه در پاریس بوده و با استفاده از مترو پس از عملیات به خانه امن تیمی در سان دونی منتقل شده است، خانه‌ای که از مدت‌ها پیش برای هرگونه حمله پلیس آماده و مجهز شده بود، از جمله درب‌های آپارتمان مورد نظر که در مقابل انفجار و گلوله مقاومت داشتند. اکنون این سوال مطرح است که چگونه عبدالحمید اباعود به اروپا آمده اما هیچیک از اروپایی‌ها از آن مطلع نبودند و نتوانستند ورود او را مطلع شوند؟ و مهمتر این که این متهم که مورد تعقیب بلژیکی‌ها، فرانسوی‌ها، مغربی‌ها و آمریکایی‌ها بوده به پاریس آمده اما اطلاعات و امنیت فرانسه از آن مطلع نشده است؟ مقامات فرانسه بدون ذکر نام کشور مورد نظر، اعلام کرده‌اند که کشوری غیر اروپایی از وجود اباعود در پاریس خبر داده که یا مغرب است و یا آمریکا.

2- این همه سلاح در قالب آماده سازی مجموعه‌ای 18 نفری چگونه وارد فرانسه شده است؟ پلیس فرانسه علاوه بر استفاده از نارنجک و بمب‌های ویژه در هجوم به منزل تیمی عبدالحمید اباعود از 5000 گلوله در قالب تبادل آتش با تروریست‌های مستقر در این منزل استفاده کرده است، این یعنی آن که تروریست‌ها سلاح و انبار ذخائر کاملی داشته‌اند. این در حالی است که در ادامه عملیات پلیس فرانسه درگیری‌های نظامی دیگری هم رخ داده بود. سوال اینجا است که آیا این همه سلاح و مواد منفجره به راحتی وارد فرانسه می‌شود؟ آیا انگشت اتهام فقط متوجه سازمان‌های مافیایی است که در این امور در مقابل پول‌های کلان همکاری می‌کنند یا طرفهای دیگری هم می‌توانند در دایره اتهام وارد شوند؟ حجم ترور آن قدر بالا است که حتی نمی‌توان با اعمال تروریستی اخیر در بیروت مقایسه کرد، انگار که این عملیات در حلب یا بغداد صورت گرفته است.

در هر حال وزارت کشور و پلیس فرانسه تاکنون در باره این دو سوال مهم هیچ پاسخی نداده‌اند و انتظار هم نمی‌رود حتی در صورت روشن شدن ابهامات به آن پاسخ گویند به خصوص اگر معلوم شود که طرفهایی مافوق تصور در این عملیات دست داشته‌اند.

البته فرانسه به دلیل حجم بالای مهاجران عرب و آفریقایی که به گفته مقامات فرانسوی در میان آنها هزاران نفر مهاجر غیر قانونی نیز هست می‌تواند میزبان بسیاری از اقدامات غیرقانونی مثل قاچاق باشد کما این که هر ساله تعداد زیادی قاچاقچی کالا و انسان در سواحل جنوبی فرانسه در دریای مدیترانه دستگیر و زندانی می‌شوند. از سویی دیگر مهاجران به خصوص مهاجران عرب از شمال آفریقا و از جمله الجزایر در این کشور میلیون‌ها نفر را تشکیل می‌دهند که سازماندهی و کنترل آنها کار ساده‌ای نیست.

در جریان مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 برزیل و پس از تساوی 1 بر 1 الجزایر با روسیه و صعود الجزایر به یک هشتم نهایی مسابقات، جشن و پایکوبی الجزایری‌ها در پاریس، خیابانهای اصلی این شهر و از جمله شانزلیزه را بسته و به دلیل حضور صدها پلیس و ده‌ها ماشین ضد شورش نمایی نظامی ایجاد شده بود و به راستی پلیس پاریس امکان مقابله با رفتارهای خشونت آمیز بخشی از جوانان الجزایری را نداشت، شبی که در آن دهها ماشین به آتش کشیده شد و دهها الجزایری با تابعیتی فرانسوی بازداشت شدند. این یک واقعیت است که حضور مهاجران خارجی در یک کشور که در قوانین و فرهنگ آن کشور حل شده‌اند می تواند نعمتی محسوب شود اما اگر اختلافات فرهنگی اوج گرفته و تناقض‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دینی در آن هویدا شود و گسترش یابند آنگاه همین نعمت به بلایی برای آن کشور تبدیل می‌شود. آن چه مسلم است بخش اعظم مهاجران عرب به خصوص از شمال آفریقا در فرانسه در قالب قوانین این کشور زندگی می‌کنند با این همه تجربه یک دهه اخیر و ظهور "جهادیون عرب اروپایی" که در صفوف القاعده، داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌های تکفیری دست به اقدامات تروریستی می‌زنند نشان داده است که گروهی از مهاجران عرب به رغم زندگی طولانی مدت در اروپا به سرعت به سوی اندیشه‌های افراطی و تکفیری سوق یافته‌اند که اقدامات تروریستی پاریس مصداق بارزی از آن است.

انتهای پیام

کد N1037028