استولتنبرگ: مداخله روسیه باعث افزایش شانس مونته‌نگرو برای عضویت در ناتو می‌شود

دبیرکل ناتو گفت: هر گونه دخالت روسیه برای ممانعت از تلاش مونته‌نگرو برای عضویت در ناتو تنها باعث افزایش شانس این کشور در عضویت می‌شود.

دبیرکل ناتو گفت: هر گونه دخالت روسیه برای ممانعت از تلاش مونته‌نگرو برای عضویت در ناتو تنها باعث افزایش شانس این کشور در عضویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد: خواسته مونته‌نگرو برای پیوستن به ناتو تنها بستگی به تصمیم ناتو و مونته‌نگرو دارد.

وی ادامه داد: هیچ کس حق ندارد درباره این تصمیم دخالت کند. هرگونه تاثیر و یا مداخله روسیه در این باره بیشتر تصمیم ما را برای دعوت از مونته‌نگرو برای پیوستن به ناتو و عضویت کامل در این سازمان تقویت می‌کند.

انتظار می‌رود که ناتو در اول یا دوم دسامبر سال جاری درباره دعوت از مونته‌نگرو برای عضویت تصمیم بگیرد.

آمریکا از تلاش مونته‌نگر برای پیوستن به ناتو حمایت می‌کند اما روسیه مخالف این عضویت است و بر همین اساس تلاش می‌کند که مواضع ضد ناتو را در میان مردم این کشور افزایش دهد. در همین راستا تاکنون چندین تظاهرات با حضور هزاران نفر از مردم مونته‌نگرو در این کشور علیه دولت طرفدار ناتو برگزار شده است که برخی از آنها با خشونت همراه بوده است. بیشتر این مواضع ضد ناتو در این کشور درباره بمباران‌های انجام شده علیه یوگسلاوی در سال 1999 است که در آن زمان مونته‌نگرو عضوی از یوگسلاوی سابق بود.

استولتنبرگ در این باره گفت: حملات هوایی ما در سال 1999 هرگز علیه مردم نبوده است.

وی در ادامه از کشته شدن مردم بی گناه در این حملات ابراز تاسف کرد.

انتهای پیام

کد N1036980