امضای تفاهم نامه های همکاری در دیدار مقامات پاکستان و روسیه

سیاسی

روسیه و پاکستان برای مبارزه باتروریسم، افراطی گرای، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و نیز افزایش همکاری های تجاری واقتصادی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «جیو نیوز»، در اجلاس مشترک مقامات روسیه و پاکستان که در اسلام آباد برگزار شد دو طرف تفاهم نامه های متعددی را در زمینه های مختلف امضا کردند.

  «اسحاق دار» وزیر خزانه داری پاکستان بیان کرد: روسیه  پیشنهاد خرید ۲۶ درصد سهام فولادش رابه پاکستان داد و همچنین بر افزایش همکاری ها  در زمینه های اقتصادی و تجارتی و علوم وتکنولوژی به توافق نظر رسیدیم.

 وی افزود: دو طرف با امضای تفاهم  نامه های متعدد به منازعات ۲۰ ساله خود پایان دادند. «ویکتورپی ایوانف» ریئس هیئت تجاری و رئیس سازمان فدرال مبارزه با مواد مخدر روسیه نیز در پایان این اجلاس بیان کرد: همکاری روسیه و پاکستان  هیچ تاثیری بر کشور سومی نخواهد گذاشت.

 در این اجلاس مشترک روسیه علاوه بر تمایل برای همکاری در پروژه سد «داسو» برای همکاری در ۷ زمینه  تجاری دیگر با پاکستان  نیز اظهار علاقه مندی کرد.

علاوه بر این رییس سازمان فدرال مبارزه با قاچاق مواد مخدر روسیه در این سفر با «چودری نثار علی خان» وزیر کشور نیز پاکستان دیدار کرد و دو طرف بر ضرورت همکاری برای مبارزه مشترک و موثر با پدیده قاچاق مواد مخدر تاکید کردند.

ایوانف و چودری نثار علی همچنین توافق و تاکید کردند که همکاری های میان پنج کشور عضو گروه مبارزه با مواد مخدر در آسیای مرکزی شامل ایران، روسیه، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان باید بیش از پیش تقویت شود.

ویکتور ایوانف اوایل آبان ماه جاری نیز برای شرکت در نشست منطقه ای مبارزه با مواد مخدر، به تهران سفر کرده بود. نمایندگانی از افغانستان، پاکستان و تاجیکستان نیز در نشست منطقه ای تهران حضور داشتند.

کد N1036661