یک مدرس دانشگاه:

مردم برای رفع شبهات خود درباره مهدویت به علما مراجعه کنند

امام زمان عج ,مهدويت

یک کارشناس مسائل مهدویت گفت: در مباحث مهدویت برخی با ترویج شایعات می‌خواهند ذهن انسان‌ها را تهی کنند برای جلوگیری از این آسیب‌ها باید برخوردهای احساسی در جامعه از بین برود و مردم با عقلانیت دینی موضوع مهدویت را بشناسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «خداوند در آیاتی از قرآن می‌فرماید منشاء تمام انحرافات، کج‌روی‌ها و عدم عبودیت و بندگی خداوند در جهل نهفته است» اظهار کرد: گاهی حتی در بین مردم متدین در عرفان اسلامی بحث‌هایی پیش می‌آید که سرمنشاء تمام آن‌ها جهل است و برای رفع این جهالت باید علم دینی را به دست بیاوریم حال این علم چه به صورت درس‌های دانشگاهی باشد و چه به صورت درس‌های شهودی و عرفانی.

وی گفت: برخی از جامعه شناسان و یا افراد روشنفکر مأب نسبت به موضوع مهدویت گرایش دینی ندارند و دلیل آن جهل و عدم دریافت صحیح الهیات و معارف دینی است. برخی از متدینین در جامعه گرفتار فرقه‌های نادرستی در رابطه با موضوع مهدویت می‌شوند و در این فرقه‌ها به افراط و تفریط کشیده می‌شوند. برخی از افراد به ظاهر متدین خیال می‌کنند که یک سخنی حکمت است و باید به دنبال آن بروند در حالی که شاید آن سخن درست نباشد ولی آن‌ها فقط گوش داده و در پی منبع آن سخن نمی‌روند و همین رفتار سبب بروز جهل می‌شود.

شهبازی گفت: آنهایی که در جهل باقی می‌مانند مصداق این سخن امام زمان (عج) هستند که می‌فرمایند "من را جاهلان شیعه آزار می‌دهند" و امام صادق (ع) هم در رابطه با آن‌ها می‌فرمایند "اگر مردم دین خود را از زبان جاهلان و مردم بگیرند آن دین از بین می‌رود". در عرصه مسائل دینی خوب سخن گفتن و خوش پوش بودن افراد دال بر حقانیت آن‌ها نیست ما باید دین واقعی را چه در عرصه مهدویت و چه در سایر عرصه‌ها از اهل فن آن دریافت کنیم.

وی یادآور شد: برای رفع شبهاتی که در موضوع مهدویت وجود دارد باید کاری کنیم که مردم جامعه دین خود را از قرآن، سنت و اهل بیت (ع) دریافت کنند. اگر این گونه شود آن‌ها نه دچار شبهه می‌شوند و نه دین خود را از دست می‌دهند. رفتار جاهلانه برخی از انسان‌های مقدس نما سبب شد که حضرت علی (ع) چند سال خانه نشین شود و امام حسین (ع) به شهادت برسد.

شهبازی ادامه داد: برخی از مردم سبب ترویج تفکراتی می‌شوند که بروز و ظهور آن‌ها به ضرر دین اسلام است و آن‌ها افکار خود را در جامعه ترویج می‌دهند تا به آنچه که می‌خواهند برسند.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: یکی از احادیث جعلی که در رابطه با موضوع مهدویت در بین برخی از مردم وجود دارد این است که یک سری از انسان‌های جاهل می‌گویند در آخرالزمان علما و فقها را باید از عرصه دین کنار بگذاریم در حالی که این گونه سخن‌ها هرگز در دین اسلام و در موضوع مهدویت وجود ندارد. ما حتی در احادیث دینی داریم که در آخرالزمان برای رفع شبهات و دریافت درست احادیث به علما مراجعه کنید.

شهبازی خاطرنشان کرد: در نوشته‌های نویسندگانی همچون جلال آل احمد و برخی دیگر از نویسندگان وارد شده که غرب زدگی این است که جامعه را از تفکر تهی کنیم. اگر افراد از فکر و تفکر تهی شوند همچون عروسک خیمه شب بازی می‌شوند که سایر افراد می‌توانند تفکرات خود را به آن‌ها بقبولانند و این گونه می‌شود که برخی از جوامع دچار استعمار می‌شوند. در جامعه مهدویت هرگز انسان‌ها نباید از علم دین تهی شوند.

وی ادامه داد: در موضوع مهدویت برخی از افراد با ترویج شایعات می‌خواهند به مقاصد خود برسند و برای جلوگیری از اینگونه مسائل باید آسیب‌ها را شناسایی و برخوردهای عامیانه و احساسی را در بین مردم از بین ببریم. باید کاری کنیم که مردم در موضوع مهدویت به سمت عقلانیت دینی بروند تا آسیب‌های داخل و خارج در رابطه با این موضوع از بین برود.

انتهای پیام

کد N1035843