رویترز از استقرار یگان‌هایی از توپخانه ارتش روسیه در مرکز سوریه خبر داد

سوريه,روسيه

فرماندهان ارتش روسیه نقشه‌ای را به نمایش گذاشتند که نشان دهنده استقرار یک واحد توپخانه ارتش روسیه در سوریه است. این نقشه نشان می‌دهد مشارکت روسیه در عملیات نظامی در سوریه احتمالا عمیق‌تر از چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، روسیه حملات هوایی در سوریه انجام می‌دهد ولی بارها اعلام کرده است نیروهای روسی در عملیات زمینی در سوریه حضور ندارند. اگر یگان مشخص شده در این نقشه جزئی از ارتش روسیه باشد، به این معناست که نیروهای روسی خارج از منطقه‌ای که مسکو حضور نیروهایش را در آنجا اعلام کرده است، فعالیت می‌کنند.

این نقشه در تصاویری که تلویزیون روسیه از دیدار روز سه شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با مقامات ارشد ارتش در مقر وزارت دفاع روسیه پخش کرد، دیده شد. در این دیدار، پوتین از چگونگی گسترش عملیات روسیه علیه داعش آگاه شد.

موضع توپخانه مشخص شده در این نقشه نزدیک شهرک صدد سوریه بین شهرهای حمص و دمشق قرار دارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره این نقشه گفت، در سوریه نظامیانی در بخش فنی حضور دارند که فعالیت آنها با عملیات ویژه نیروی هوایی روسیه ارتباط دارد. نیروهای زمینی روس در سوریه مستقر نیستند و سربازان روس عملیات زمینی انجام نمی‌دهند. رئیس جمهور روسیه بارها این موضوع را یادآور شده است.

پسکوف افزود: من کارشناس نقشه‌های نظامی نیستم و هرگونه پرسش دیگر باید از وزارت دفاع پرسیده شود.

سخنگویان وزارت دفاع روسیه از اظهار نظر در این باره خودداری کردند و وزارت دفاع روسیه نیز به پرسش‌های کتبی رویترز در این باره پاسخ نداد.

نقشه‌ای که تصاویر آن منتشر شد، محل استقرار توپخانه ارتش روسیه را 20 کیلومتری شهر مهین مشخص می‌کند. نیروهای ارتش سوریه تندروها را در این شهر محاصره کرده‌اند و احتمالا توپخانه ارتش روسیه از آنها پشتیبانی می‌کند.

تاکنون روسیه اعلام کرده که نیروهایش در بندر طرطوس در ساحل دریای مدیترانه و در فرودگاهی نزدیک لاذقیه در غرب سوریه حضور دارند که هواپیماهای روسی از آنجا به پرواز در می‌آیند. مسکو همچنین اعلام کرده است مشاوران و مربیان نظامی روس، با نیروهای مسلح سوریه همکاری می‌کنند.

استقرار توپخانه در سوریه که نیازمند حضور نیروهای زمینی در نزدیکی جبهه‌های نبرد است خطراتی برای روسیه به همراه دارد زیرا احتمال تلفات انسانی روس‌ها را که افکار عمومی به آن حساس است، در جنگ سوریه افزایش خواهد داد.

انتهای پیام

کد N1035540