در دیدار رحیم‌پور با وزیر خارجه قزاقستان مطرح شد،

حصول توافق هسته‌ای زمینه توسعه روابط تهران - آستانه را فراهم می‌کند

معاون وزارت امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه قزاقستان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دیدار ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه کشورمان با ارلان ادریس‌اف، وزیر امورخارجه قزاقستان، درباره مهمترین موضوعات مناسبات دو کشور و تحولات منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر صورت گرفت.

وزیر امورخارجه قزاقستان با تاکید بر جایگاه منطقه‌ای ایران، بر علاقمندی کشورش برای توسعه همکاری‌ها با ایران در زمینه‌های مختلف تاکید کرد. وی با اشاره به افتتاح پروژه راه آهن سه جانبه ایران - ترکمنستان - قزاقستان در سال گذشته و با حضور روسای جمهور سه کشور، بر اهمیت بهره برداری کامل از این خط آهن تاکید کرد.

ادریس‌اف تحولات اخیر در منطقه را مهم خواند و ضرورت تقویت همکاری کشورهای منطقه برای تحکیم ثبات و امنیت جهانی را یادآور شد.

وزیر خارجه قزاقستان با اشاره به اهمیت حصول توافق هسته‌ای، ابراز امیدواری کرد این امر زمینه توسعه روابط دو کشور را بیش از گذشته فراهم آورد.

معاون وزیر خارجه کشورمان نیز جایگاه قزاقستان را در سیاست منطقه‌ای ایران مهم خواند و بر حمایت ایران از ابتکارات منطقه‌ای و بین المللی قزاقستان از جمله در زمینه مقابله با پدیده تروریسم و افراط گرایی تاکید کرد.

رحیم پور با اشاره به توان بالای شرکت‌های ایرانی در حوزه انرژی، اظهار کرد که ایران در نمایشگاه بین المللی اکسپو2017 آستانه شرکت خواهد کرد و آمادگی دارد برای هرچه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه به قزاقستان کمک نماید.

وی همکاریهای دوکشور در مجامع بین المللی را مهم و سودمند توصیف نمود و بر حمایت ایران از عضویت غیردائم قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل برای دوره 18-2017 تصریح کرد.

به گزارش ایسنا، طرفین درخصوص تبادل هیاتهای عالی دوکشور در آینده مذاکره کردند و تاکید ویژه ای بر اهمیت سفر رسمی نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان به تهران صورت گرفت.

در این دیدار موضوع همکاری‌های چندجانبه با مشارکت دیگر کشورهای مهم منطقه نیز مطرح شد و دو طرف علاقمندی خود را برای بررسی امکان اجرای پروژه های منطقه ای بویژه در بخش ترانزیت و انرژی اعلام داشتند.

در ادامه بر ضرورت اجرای توافقات حاصله در جریان چهاردهمین کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دوکشور که ماه گذشته در آستانه برگزار گردید، تاکید شد و طرفین زمینه های استفاده از ظرفیت های موجود در جهت افزایش حجم تبادلات تجاری و اقتصادی دوکشور را بررسی کردند.

یادآور می شود رحیم پور در راس هیات جمهوری اسلامی ایران جهت شرکت در 42مین نشست کارگروه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به آستانه سفر کرده است و روز گذشته با عسگر موسین اف معاون وزارت خارجه قزاقستان نیز جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N1035489