معاون نخست وزیر روسیه:

بخشی از هواپیمای سوخو می‌تواند در ایران تولید شود

سیاسی

معاون نخست وزیر روسیه گفت: در صورتی که تهران درباره‌ی خرید هواپیما ساخته شده سوپرجت 100 سوخوی تصمیم گیری کند، روسیه آماده خواهد بود تا تولید بخشی از این هواپیما در ایران را بومی‌ کند.

معاون نخست وزیر روسیه گفت: در صورتی که تهران درباره‌ی خرید هواپیما ساخته شده سوپرجت 100 سوخوی تصمیم گیری کند، روسیه آماده خواهد بود تا تولید بخشی از این هواپیما در ایران را بومی‌ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری تاس روسیه دیمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر روسیه که سفر دو روزه‌اش به ایران را به پایان رسانده است در گفت‌وگو با شبکه‌ی 24 روسیه اظهار کرد:‌ اگر ایران تصمیماتی درباره‌ی سوپر جت سوخو و خرید هواپیمای ساخته شده اتخاذ کند ما بومی کردن بخشی از این محصول در خاک ایران را بررسی خواهیم کرد.

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، ایران مستعد انجام کار در درون این کشور است؛ مشروط بر این که تصمیمی سیاسی برای ادامه همکاری صنعتی جامع با روسیه اتخاذ شود.

روگوزین در پایان گفت: اکنون من به طور کامل متقاعد شده‌ام که همه منابع مورد نیاز وجود دارد، با توجه به تصمیم سیاسی اتخاذ شده برای ادامه همکاری صنعتی جامع با روسیه، به طور خاص در بخش هواپیمایی، در نتیجه ایرانیان می‌توانند این کارها را در خاک خود پیش ببرند.

وی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روز چهارشنبه گفت: ایران و روسیه چشم انداز مناسب و خوبی برای همکاری در مطالعات برون فضایی دارند. برای نمونه برخی از برنامه‌هایشان همکاری در زمینه بررسی قشر زمین از راه دور را در نظر دارد.

وی اضافه کرد:‌ ایران کشور بزرگی با مرزهایی طولانی است و به طور کاملا طبیعی ایرانیان بر اهمیت دانستن و دیدن آنچه که در قلمروشان رخ می‌دهد و نیز در مناطقی که به ایران پیوند دارد، پی برده‌اند و سیستم ماهواره‌ای ما توانایی انجام چنین کاری را به آنها می‌هد.

معاون نخست وزیر روسیه با بیان اینکه روسیه در زمینه خدمات پرتاب ماهواره در حال حاضر رهبر جهان است گفت:‌ پرتاب ماهواره‌های دیگر کشورها تنها 4 درصد تا 5 درصد تمام بازار خدمات فضایی را شکل می‌دهد که روسیه می‌تواند آن را در سراسر جهان ارائه دهد. ما زمینه‌های همکاری با ایران را در حوزه نقشه برداری و رهیابی به کمک ماهواره داریم. ایران و روسیه زمینه‌های خوبی برای فعالیت با یکدیگر در این حوزه‌ها دارند.

به گزارش ایسنا، روگوزین در سفری دو روزه به تهران با هدف تقویت همکاری‌های علمی و فن آوری‌های پیشرفته با مقامات رسمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N1035443