تاکید کشورهای اپک بر افزایش همکاری‌ها علیه تروریسم

سران کشورهای آسیا - اقیانوسیه هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه خود از کشورها خواستند برای مبارزه با تروریسم همکاری‌های خود را افزایش دهند.

سران کشورهای آسیا - اقیانوسیه هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه خود از کشورها خواستند برای مبارزه با تروریسم همکاری‌های خود را افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در متن بیانیه پایانی این نشست آمده است: سران کشورهای آسیا - اقیانوسیه (اپک) به شدت تمامی اقدامات، روش‌ها و اقدامات تروریسمی را محکوم می‌کنند.

این بیانیه که در آن به حملات اخیر بیروت و هم‌چنین انفجار هواپیمای روسی در صحرای سینا اشاره شده، بیانیه‌ای جدا از کنوانسیون سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسیا - اقیانوسیه که معمولا بر مسائل تجاری متمرکز است، محسوب می‌شود.

بلوک اَپک با حضور آمریکا و چین و هم‌چنین کشورهای چون استرالیا و کشورهای در حال توسعه آسیایی تقریبا 60 درصد اقتصاد جهان را در دست دارد.

سران کشورهای این گروه در بیانیه خود بر ضرورت افزایش همکاری‌های بین‌المللی و فردی در مبارزه علیه تروریسم تاکید کرده‌اند.

در متن این بیانیه آمده است: ما اجازه نخواهیم داد تروریسم ارزش‌های اساسی که اقتصاد آزاد ما را پی ریزی کرده، تهدید کند.

هدف گروه 21 عضوی اپک که تحت تدابیر شدید امنیتی امسال در مانیل برگزار شد، رفع موانع توسعه مبادلاتی و اقتصادی است.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است: رشد اقتصادی، رفاه و فرصت‌های توسعه از جمله مهم‌ترین ابزارها برا مقابله با ریشه‌های تروریسم و افراط‌گرایی است.

سران کشورهای عضو این بلوک هم‌چنین خواهان مبارزه با فقر شدند.

این نشست در حالی برگزار شد که معترضان با تجمع در نزدیکی محل نشست خواستار تشکیل چارچوب اقتصادی جدیدی شدند. معترضان در این تجمع با نیروهای پلیس درگیر شدند.

کشورهای اپک علاوه بر تاکید بر افزایش همکاری‌ها در مقابله با تروریسم بر مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیز تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N1035377