روسیه پیش نویس جدیدی از قطعنامه جنگ با داعش را به شورای امنیت ارائه کرد

روسيه,داعش

نماینده دائم روسیه در شورای امنیت اعلام کرد که مسکو نسخه جدیدی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص هماهنگی تلاش‌ها در جنگ با تروریسم به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده است. این قطعنامه نخستین بار 30 سپتامبر ارائه شده بود.

نماینده دائم روسیه در شورای امنیت اعلام کرد که مسکو نسخه جدیدی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص هماهنگی تلاش‌ها در جنگ با تروریسم به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده است. این قطعنامه نخستین بار 30 سپتامبر ارائه شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در شورای امنیت گفت: البته دلیل این اقدام این است که ما باید تازه‌ترین حوادث تروریستی رخ داده در پاریس را به حساب آوریم.. تمامی اعضای جامعه بین‌المللی باید با یکدیگر بخصوص درباره یافتن و به دست عدالت سپردن تروریست‌هایی که دست به این حملات زدند همکاری کنند.

این پیش‌نویس شامل مفادی است که به هماهنگ کردن تلاش‌ها و اقدام مشترک در یافتن عاملان حملات تروریستی می پردازد.

این قطعنامه نسخه بروز شده قطعنامه‌ای است که روسیه 30 سپتامبر به شورای امنیت ارائه کرد. در این سند اقدام جهانی علیه تروریسم براساس اصول و قواعد بین‌المللی خواستار و تاکید شده که هرگونه عملیات ضد تروریسم در یک کشور خارجی نظیر سوریه باید با مجوز دولتمردان همان کشور صورت بگیرد.

انگلیس که از کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می‌رود نسخه اولیه پیش نویس قطعنامه روسیه را رد و چند مذاکره را نیز درباره آن برگزار کرده بود.

بنا به گفته دیپلمات‌هایی که در نشست پشت درهای بسته شورای امنیت حضور داشتند، ویتالی چورکین گفته است که این متن به روز شده و بیشتر بر جنگ علیه داعش در واکنش به حملات اخیر این گروه متمرکز است.

دیپلمات‌ها تصریح کردند هیچ تغییر عمده‌ای در این پیش نویس قطعنامه روسیه بوجود نیامده و این کشور مذاکراتی را برای امروز (پنجشنبه) برنامه ریزی کرده است.

روسیه پیش نویس قطعنامه خود را در شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی احیا کرد که فرانسه نیز پس از حملات مرگبار اخیر در پاریس اعلام کرده است پیش نویس قطعنامه‌ای را درخصوص مقابله با تروریسم ارائه خواهد کرد.

فرانسوا دلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد گفت این پیش نویس قطعنامه « کوتاه ، محکم و متمرکز بر جنگ علیه دشمن مشترک ما » خواهد بود.

وی در مصاحبه با خبرنگاران افزود : ما پیشنهاد روسیه را یک همکاری و مشارکت در این زمینه تلقی می کنیم و آن را به دقت بررسی خواهیم کرد.

این اظهارات نشان می دهد فرانسه قصد ندارد در ارائه پیش نویس قطعنامه‌ای مشترک با روسیه همراه شود.

دلاتر تصریح کرد: پیش نویس قطعنامه فرانسه یک هدف روشن خواهد داشت و آن تضمین اتحاد جامعه بین المللی در جنگ علیه داعش است.

دیپلمات ها گفتند در نسخه جدید پیش نویس قطعنامه روسیه همچنان از کشورهای دخیل در اقدامات نظامی علیه داعش و دیگر شبه‌نظامیان درخواست شده است تلاش‌هایشان را با کشورهایی که در آنجا عملیات انجام می دهند هماهنگ کنند. این مسئله در مورد سوریه به معنی هماهنگ کردن فعالیت‌های نظامی با دولت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور است.

انتهای پیام

کد N1035123