نجفی: رد قطعنامه 1+5 ازسوی شورای حکام بعید است

آژانس بین المللی انرژی هسته ای

نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به گزارش ارزیابی مدیرکل این آژانس درباره مسایل حل نشده که قرار است تا ۱۵ دسامبر منتشر شود تاکید کرد: وظیفه آژانس ارایه گزارش مبتنی بر حقایق و بی‌طرفانه است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "رضا نجفی" در ارزیابی خود از گزارش تازه "یوکیا آمانو" درباره ایران گفت: گزارش جدید مدیرکل دومین گزارش فصلی آژانس پس از تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت است. مدیرکل در چند جای گزارش خود به لغو تمام قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت بر اساس قطعنامه 2231 این شورا اشاره کرده است. همچنین آمانو در این گزارش به تحولات چند ماه اخیر از جمله ملاقات مدیرکل آژانس با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، دیدار با دکتر صالحی و وزیر امور خارجه، تکمیل اقدامات نقشه راه، بازدیدش به همراه معاون خود از یک ساختمان در پارچین (که قبلا هم گزارش داده بود) و برخی اقدامات و فعالیت‌های مقدماتی مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرده است.

وی ادامه داد: گزارش آمانو نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های هسته ای در تاسیسات ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد و هیچ انحرافی از مقاصد صلح‌آمیز نداشته است. متاسفانه گزارش مدیرکل مجددا شامل جزییات فنی و غیرضروری هستند که بارها مورد اعتراض ما و جنبش عدم تعهد بوده است. این گزارش در بخش اجرای اقدامات داوطلبانه ایران طبق توافق ژنو و تمدید آن؛ مجددا بر راستی آزمایی اجرای این اقدامات توسط آژانس صحه گذاشته و یکی از ضمائم گزارش به آن اختصاص دارد.

نجفی گفت: مقایسه این گزارش با گزارش‌های قبلی نشان می دهد که آژانس مطلب محتوایی جدیدی در رابطه با وظیفه اصلی اش یعنی اجرای پادمان در ایران برای ارائه ندارد و بجز تکرار محتویات گزارش های قبلی که البته ارقامش تغییر کرده مطالبش تقریبا همان مطالب قبلی هستند.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل باقی مانده حل نشده، گفت: آمانو در این گزارش به سیر تاریخی مسائل گذشته پرداخته و ضمن اشاره به دو قطعنامه سال های 2011 و 2012 شورای حکام که سبب شد موضوع پی ام دی را در دستور کار آژانس قرار گیرد، روندی که منجر به توافق بر سر "چارچوبی برای همکاری" و نقشه راه" برای حل تمامی مسائل گذشته شد را، شرح داده است. آژانس اشاره کرده که طبق نقشه راه، پس از ارائه توضیحات مکتوب ایران در 15 اوت، آژانس سئوالاتش در مورد ابهام‌هایی که در مورد این توضیحات داشته را، در 8 سپتامبر به ایران داده و سپس جلسات کارشناسی - فنی برگزار و آژانس فعالیت‌های پادمانی را در چند جای مشخص اجراء کرده است.

نجفی با اشاره به گزارش قبلی آمانو در مورد بازدید وی و معاونش از پارچین، ظهار کرد: بازدید آقای آمانو از پارچین که بنده هم وی را همراهی می کردم فقط یک بازدید عمومی و تشریفاتی بود و این بر اساس توافقی بود که طبق نقشه راه کرده بودیم. بر خلاف بازرسی‌های رسمی، آنها هیچ تجهیزاتی نداشتند و مدت بسیار کوتاهی در آن ساختمان بودند.

وی ادامه داد: در این باره قبلا هم توضیح داده ایم که آنها مشاهده کردند که ساختمانی که ادعا می شد در آن فعالیت مشکوک انجام می شود یک ساختمان معمولی است که هیچ فعالیت ممنوعه ای هم در آن انجام نمی شود و هیچ تجهیزاتی هم ندارد و این با ادعاهایی که قبلا می شد کاملا مغایر بود.

وی ادامه داد: اینکه آمانو در گزارشش تکرار کرده که آنجا علائمی از یک بازسازی اخیر دیده شده اگر منظور ساخت یک اتاق استراحت است گمان نمی کنیم چنین موضوعی باید اهمیت زیادی داشته باشد. همچنن در مورد نمونه‌برداری تکرار شده در گزارش، همان طور که قبلا هم اعلام شد متخصصان فنی ایران نمونه‌برداری از سایت پارچین را بدون حضور بازرسان آژانس انجام داده‌اند و تاکید می کنیم هیچ بازرسی هیچ زمانی وارد سایت نشده است.

به گزارش ایسنا، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد: نکته مهم این است که آژانس اعلام کرده ایران تمام اقدامات نقشه راه را تکمیل کرده است و مدیرکل گزارش ارزیابی نهایی خود را برای اقدام توسط شورای حکام تا 15 دسامبر خواهد داد. برخی فکر می کنند که مدیرکل باید پرونده را ببندد در حالی که تصمیم گیرنده کشورهای عضو شورای حکام هستند که باید قطعنامه‌های قبلی شورا را لغو کنند و مدیرکل وظیفه اش تنها ارائه گزارش مبتنی بر حقایق و به صورت بی‌طرفانه است. طبق بند 14 برجام، کشورهای 1+5 متعهد هستند که قطعنامه‌ای را برای اقدام به شورای حکام ارائه کنند که هدفش بستن مسائل گذشته است. اقدام شورای حکام می تواند رد یا قبول قطعنامه باشد که البته رد کردن آن بعید است. پس برای بستن پرونده باید تا اجلاس فوق‌العاده شورای حکام که احتمالا 24 آذر برگزار می‌شود، منتظر ماند.

نجفی در مورد جمع‌آوری برخی سانتریفیوژها که در گزارش ذکر شده، خاطرنشان کرد: همان طور که اعلام شده برخی اقدامات زمان‌بر که البته قابل بازگشت هم هستند مثل جمع کردن سانتریفیوژهایی که سال‌هاست غیرفعال در سایت‌های ما باقی مانده‌اند، به عنوان کارهای مقدماتی انجام می‌شوند. البته اقدامات خاصی مثل شروع اقدام برای بازطراحی راکتور اراک یا تبادل مواد غنی شده تنها پس از خاتمه یافتن پروند مسائل گذشته ایران در شورای حکام آژانس، آغاز خواهند شد.

انتهای پیام
کد N1034971