هاوانا قوانین آمریکا را مقصر بحران پناهجویان کوبایی دانست

دولت کوبا در پی بحران اخیر مربوط به پناهجویان که در جریان آن بیش از 1000 کوبایی در تلاش برای رسیدن به آمریکا در گذرگاه‌های مرزی در آمریکای مرکزی گرفتار شدند، قوانین مهاجرت مربوط به دوران جنگ سرد واشنگتن را مقصر این بحران دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عده‌ای از کوبایی‌ها به دنبال آن بوده‌اند تا از مسیر پاناما به کاستاریکا و نیکاراگوئه راه خود را به سمت آمریکا باز کنند و بتوانند با استفاده از تسهیلات ویژه بدون روادید وارد خاک آمریکا شوند. اما نیکاراگوئه که هم‌پیمان نزدیک کوباست روز یکشنبه مرز خود با کاستاریکا را بست تا آنها را متوقف کند.

وزارت امور خارجه کوبا در بیانیه‌ای گفت: وزارت امور خارجه کوبا تمایل دارد تاکید کند که این شهروندان قربانی اقدام دولت آمریکا در سیاسی‌سازی مسائل مربوط به مهاجرت شدند.

این نخستین گزارش درباره بحران جاری مربوط به مهاجران کوبایی در آمریکای مرکزی بود که رسما در رسانه‌های کنترل شده کوبا انتشار یافت اما این گزارش اشاره‌ای به تصمیم دولت نیکاراگوئه برای متوقف کردن مهاجران در مرز نکرد.

کوبا گفت که با دولت‌های آمریکای مرکزی در ارتباط است تا برای این بحران راه حلی پیدا کند. دولت کوبا همچنین اظهار کرد که این افراد در عین حال قربانی قاچاقچیان انسان و گروه‌های تبهکاری که برای مهاجران دام پهن می‌کنند قرار گرفته‌اند.

بر اساس قوانین آمریکا کوبایی‌ها بلافاصله در مرز آمریکا پذیرش شده و اقامت دائمی این کشور را دریافت می‌کنند. همچنین آمریکا برای کوبایی‌ها قانونی مشهور به "پای خیس و پای خشک" دارد که اجازه می‌دهد کوبایی‌هایی که پایشان به خاک آمریکا می رسد در این کشور بمانند اما آنهایی که در دریا دستگیر شوند به کشورشان مسترد شوند.

با این حال به دنبال بهبود روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا از دسامبر سال گذشته میلادی مهاجرت کوبایی‌ها به آمریکا مجددا افزایش چشمگیری یافته زیرا عده‌ای پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالا آمریکا به تسهیلات خود برای پذیرش کوبایی‌ها پایان خواهد داد. در بیانیه وزارت امور خارجه کوبا عنوان شد: سیاست مهاجرت آمریکا موجب تشویق مهاجرت غیر قانونی به آمریکا شده و نقض مفاد توافقنامه‌های مهاجرتی است که اجرا می‌شوند و به موجب آنها هر دو کشور این وظیفه را پذیرفته‌اند که مهاجرت قانونی، ایمن و همراه با نظم را اجرا کنند.

انتهای پیام

کد N1034727