بروجردی: ما می‌توانیم!

ايران,ایران و سوریه,نشست وین درباره سوریه

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که غرب نسبت به سوریه دچار تناقض شده، از یک جهت می‌خواهد با همپیمانان خود در منطقه مثل ترکیه، عربستان و قطر همسو باشد و از سوی دیگر از گسترش نفوذ تروریسم افسار گسیخته می‌ترسد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که غرب نسبت به سوریه دچار تناقض شده، از یک جهت می‌خواهد با همپیمانان خود در منطقه مثل ترکیه، عربستان و قطر همسو باشد و از سوی دیگر از گسترش نفوذ تروریسم افسار گسیخته می‌ترسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علاءالدین بروجردی در مصاحبه با روزنامه الاخبار لبنان گفت: فضای بین المللی مختلف است. همه طرف‌ها و در راس آنها آمریکا برای مشارکت ایران در مذاکرات وین تاکید دارند و حقیقت این است که تنها مخالف این مساله عربستان است که همواره فریاد مخالفت سر می‌دهد اما هیچ کس به فریادهایش توجه نمی‌کند.

بروجردی با اشاره به اینکه بحران سوریه به زودی پایان خواهد یافت و تروریست‌ها به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند باز می‌گردند اظهار داشت: حملات تروریستی پاریس غرب را به مبارزه‌ای جدی‌تر با تروریسم سوق خواهد داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره حملات هوایی روسیه در سوریه گفت: بیش از پنج هزار تروریست روسی الاصل در سوریه حضور دارند واینجا سوال این است که کدام یک بهتر است: مبارزه با این تروریست‌ها در داخل سوریه یا داخل روسیه؟

بروجردی با تاکید بر اینکه مساله فلسطین مهمترین موضوع در سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است گفت: ایران هیچ گاه نسبت به مساله فلسطین بی‌توجه نیست و این موضوع در موضع‌گیری‌های علنی و قاطعانه امام خامنه‌ای در حمایت از گروه‌ و طرفی که با دشمن صهیونیستی مبارزه می‌کند، آشکار است.

وی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت غضنفری رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان گفت: تا زمانی که عربستان مرگ آقای رکن آبادی را ثابت نکند، فرضیه ما ربوده شدن وی در عربستان است.

بروجردی ادامه داد: تا به امروز روابط ایران و عربستان در سطح خوبی نبوده است. ما نسبت به اقدامات این کشور در کشتار مردم یمن و نابودی تاسیسات زیربنایی این کشور ابراز تاسف می‌کنیم. ما جنایات عربستان در یمن را بسیار بزرگتر از جنایات دشمن صهیونیستی می‌دانیم. مشکل ما با عربستان تنها مربوط به فاجعه منا نیست. ما اقدامات این کشور در یمن و جنایات آن درکشتار مردم یمن را محکوم می‌کنیم.

بروجردی درباره ایران پس از توافق هسته‌ای با اشاره به اینکه در حال حاضر عملکرد کمیته نظارت بر برجام از بررسی مذاکرات و جزئیات آن به ثبت توافق و نظارت بر اجرای آن تغییر یافته، تاکید کرد: ایران هرگز کشورهایی را که در زمان نیاز این کشور را رها کردند فراموش نخواهد کرد، تحریم شرکت‌هایی که زمان بحران ایران را تنها گذاشتند، اکنون در معاملات ایران لحاظ شده است.

وی در ادامه گفت‌وگویش با روزنامه الاخبار، گفت: اکنون همه کشورها از جمله آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی برای امضای قرارداد و توافقنامه‌های تجاری با ایران تلاش می‌کنند و البته که سرمایه‌گذاری در کشور ناامن صورت نمی‌گیرد و ایران اکنون امن‌ترین و با ثبات‌ترین کشور منطقه خاورمیانه است و کشورهای مذکور نیز از این امر مطلع هستند و بر این اساس درخواست سرمایه‌گذاری داده‌اند.

بروجردی اموال بلوکه شده ایران به دلیل تحریم‌ها را بیش از 100 میلیارد دلار دانست و تاکید کرد مهم‌تر از این پول‌های بلوکه شده، توسعه افق‌های تجاری و اقتصادی است که با لغو تحریم‌ها محقق خواهد شد.

بروجردی در پایان اظهار داشت: دوست دارم توجه شما را به یک جمله مشهور در ادبیات فارسی جلب کنم و آن جمله این است که "ما می‌توانیم"ما همواره این جمله را گفته‌ایم و آنچه را می‌خواستیم به دست آوریم در حالی که دشمن ما به جایی رسیده که می‌گوید در شکست دادن ایران ناتوان است.

انتهای پیام

کد N1034522