۰

سرلشگر صفوی مطرح کرد:بحران مسائل جمعیتی و زلزله دو بحران اصلی 10 سال آینده تهران

  • ۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

تسنیم نوشت: دبیر همایش بین‌المللی "ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران" گفت: در میان بحران‌های تهدید کننده تهران دو بحران اصلی، بحران مسائل جمعیتی و بحران زلزله می‌باشد.

 سرلشکرسید یحیی صفوی در جمع نمایندگان نهادهای دولتی و خصوصی مشارکت‌کننده در این همایش، در سالن شهدای گمنام دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران یک همایش کاملا علمی است و با هدف رفع مشکلات تهران و اداره بهتر آن برگزار خواهد شد.

وی افزود: تهران در حال حاضر به سمت بحران پیش می‌رود. برخی از مسئولان تهران و کشور شاید وضعیت تهران را بحرانی تلقی نکنند اما این شهر با انواع بحران‌ها از قبیل بیکاری، مخاطرات محیط زیستی ، جمعیتی،اقتصادی ، فرهنگی، اجتماعی و ... روبرو است. باید به فکر آینده این شهر بود.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: در میان بحران‌های تهدید کننده تهران دو بحران اصلی، بحران جمعیتی و بحران زلزله می‌باشد. در مورد زمان وقوع بحران زلزله اطلاعات دقیقی وجود ندارد ،اما بحران اجتماعی را می‌توان با برنامه‌ریزی مدیریت و کنترل کرد اما متاسفانه برنامه مدون و مشخصی برای ده سال آینده تهران نداریم.

وی گفت: موضوع ساماندهی پایتخت از مسائل کلان کشور است و باید به آن توجه ویژه شود. ما جغرافیدانان به این نتیجه رسیده‌ایم که انتقال پایتخت عملی و مقرون به صرفه نیست. البته مردم خوشحال می‌شوند که دولت و مراکز اداری و اجرایی از تهران انتقال داده شوند چون از این طریق می‌توان خیلی از مسائل مربوط به ترافیک و آلودگی‌ها را کاهش داد و حل کرد.

وی افزود: معتقدیم که موضوع انتقال پایتخت عملی نیست ، چرا که در اینخصوص عزم و اراده ملی و بودجه چند ده میلیارد دلاری و گزینه قابل قبول نداریم و موضوع انتقال پایتخت ، از نظر سیاسی، اجتماعی و امنیتی و تاریخی به صلاح دولت و حکومت ما نیست. ما ساماندهی تهران را راهکاری برای حل مشکلات پایتخت می‌دانیم و در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران به دنبال آن هستیم تا با بهره‌گیری از نظرات اساتید علوم مختلف دانشگاهی و کارشناسان داخلی و خارجی، نتایج حاصله از ارائه مقالات همایش را به اطلاع مسئولان کشور برسانیم. کار ما مشورت دادن در این زمینه است و امیدواریم مسئولان و برنامه ریزان کشور در برنامه ششم و هفتم توسعه به آن توجه کنند.

سرلشکر صفوی خاطر نشان کرد: مجموعه دولت و مجلس هم به این نتیجه رسیدند که بحث انتقال پایتخت منتفی است و باید روی ساماندهی پایتخت برنامه‌ریزی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: تهران با معضل جدی آلودگی، روبرو است و از سازمان محیط زیست و کارشناسان آن انتظار داریم که اعلام کنند تا 10 سال آینده قرار است چه اتفاقی در این زمینه بیفتد؟ و راهکارها برای رفع این مشکل چیست؟ البته باید این موضوع هم شفاف شود که چه کسی متولی رفع مشکل آلودگی هوای تهران است.
27214

 

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.