العربی: جهان برای حل سیاسی بحران سوریه تمایل دارد

سیاسی

دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به وجود تمایل جهانی برای حل سیاسی بحران سوریه، دهم دسامبر آتی را تاریخ پیشنهادی این اتحادیه برای برگزاری نشست میان دولت و مخالفان سوریه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در گفتگو با روزنامه "المدینه" عربستان درباره تاریخ پیشنهادی نشست احتمالی مخالفان سوریه و دولت دمشق گفت: تاریخ پیشنهادی ما دهم دسامبر آتی (19 آذر) است اما هنوز این تاریخ قطعی نشده است.

العربی اظهار داشت: در نشست اخیر وین درباره بحران سوریه درمورد آغاز مذاکرات میان هیات‌هایی از دولت دمشق و مخالفان در ماه ژانویه آتی توافق شد.

دبیرکل اتحادیه عرب افزود: دولت سوریه به استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه اسامی هیات پیشنهادی خود را ابلاغ کرده است، همزمان عربستان میزبانی از هیاتی از مخالفان میانه‌رو سوریه در ماه آتی میلادی برای تعیین اعضای هیات اعزامی به مذاکرات را پذیرفته است و این مساله اهمیت زیادی دارد.

وی در ادامه اعلام کرد که اتحادیه عرب آماده است با هدف یک‌سو‌سازی موضعگیری‌های مخالفان در نشست‌های آتی شرکت کند؛ به ویژه که این اتحادیه پیش از این نیز در نشست‌های مشابهی نقش داشته و در این زمینه اسنادی تدوین کرده است.

العربی خاطر نشان کرد که اکنون گرایشی بین‌المللی برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه وجود دارد و پنج عضو دائم شورای امنیت نیز در نشست اخیر وین بر لزوم درخواست صدور قطعنامه‌ای شامل موارد توافق شده در نشست وین با تکیه بر دو اصل برقراری آتش بس و سپس نظارت تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N1034122