نیکلاس مادورو در راه تهران

هفدهمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز GECF ,نشست سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز

رییس‌جمهور ونزوئلا هفته آینده به تهران سفر می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) "نیکلاس مادورو" هفته آینده در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به تهران سفر می‌کند.

این سفر به منظور شرکت در سومین مجمع کشورهای صادرکننده گاز که در دو آذر ماه در تهران برگزار می‌شود ، انجام خواهد شد .

وزیر انرژی ونزوئلا نیز مادورو را در جریان این سفر همراهی می‌کند.

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می‌روند.

هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.

مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت ایران در گفت‌وگویی با رسانه‌ها از حضور سران ٦ کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز و یک رییس‌جمهوری از کشورهای دوست غیر عضو مجمع در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز خبر داده است.

سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوم آذرماه در تهران در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.

تهران در حالی خود را برای برگزاری سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز و هفدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز آماده می‌کند که تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران به عنوان موسس این مجمع چندان نقشی در آن نداشت و تنها به عنوان یک عضو اصلی در آن فعالیت می‌کرد اینک اما ایران علاوه برای این که سمت دبیرکلی این مجمع را در اختیار دارد میزبان سومین نشست سران نیز است.

انتهای پیام

کد N1034087