دالایی لاما: تروریسم ساخته دست بشر است/تروریست‌ها "کوته‌بین" هستند

چین

رهبر معنوی بوداییان تبت تاکید کرد، انسان‌ها مسئول ظهور پدیده تروریسم هستند در نتیجه تنها دعا کردن به درگاه خداوند و کمک خواستن برای ریشه‌کن کردن حملات تروریستی همچون حملات پاریس کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت در مصاحبه با خبرگزاری دویچه‌وله آلمان گفت: تروریسم ساخته دست بشر است در نتیجه باید به دست انسان‌ها و بدون مداخله خداوند حل شود. مردم می‌خواهند در صلح زندگی کنند. تروریست‌ها افرادی کوته‌بین و کوته‌نظر هستند و این یکی از دلایل بمب‌گذاری‌های انتحاری است. ما نمی‌توانیم این مشکل را تنها با دعا کردن به درگاه خداوند حل کنیم.

این برنده جایزه صلح نوبل افزود: من یک بودایی هستم و به دعا و نیایش اعتقاد دارم اما ما انسان‌ها این مشکل را به وجود آورده‌ایم و الآن از خداوند می‌خواهیم تا آن را حل کند. این درخواست ما غیرمنطقی است. خداوند به ما می‌گوید خودتان این مشکل را به وجود آورده‌اید و خودتان نیز باید آن را حل کنید.

وی ادامه داد: البته عقلانی نیست که از سیاستمداران نیز انتظار داشته باشیم تا راه‌حل‌هایی برای این مشکل پیدا کنند. در نتیجه اجازه دهید در داخل جوامع و خانواده‌هایمان برای صلح تلاش کنیم و انتظار کمک از خداوند، بودا و یا دولت‌ها را نداشته باشیم.

دالایی لاما گفت: مشکلاتی که با آنها در دنیای امروز مواجه هستیم نتیجه اختلافات سطحی بر سر اعتقادات مذهبی و ملیت‌ها است. همه ما انسان هستیم.

دیگر رهبران مذهبی همچون پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان پس از حملات تروریستی در پاریس که در آن 129 تن کشته و بیش از 300 تن دیگر زخمی شدند، از پیروان خود خواستند تا به وی بپیوندند و برای قربانیان و خانواده‌های آنها دعا کنند.

انتهای پیام

کد N1034055