سازمان ملل: اسرائیل به قطعنامه‌های مربوط به جولان عمل کند/ دمشق: از جولان دست نمی‌کشیم

جولان

همزمان با درخواست مجدد سازمان ملل از تل‌آویو برای عمل به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره جولان اشغالی، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که دمشق با تمامی راه‌های قانونی، حق خود در بازپس گیری جولان را حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، سازمان ملل بار دیگر از رژیم صهیونیستی خواست تا قطعنامه‌های بین المللی به ویژه قطعنامه 497 شورای امنیت درباره جولان اشغالی را اجرایی کند؛ قطعنامه‌ای که براساس آن تصمیم تل‌آویو برای تحمیل قوانین خود بر ساکنان جولان و اداره این منطقه کاملا "باطل" و "غیرقانونی" است.

براساس این قطعنامه که مورد تایید اکثر هیئت‌های کشورهای عضو قرار گرفت، اسرائیل باید تصمیم خود را برای الحاق جولان فورا لغو کند؛ چراکه تمامی تدابیر و اقداماتی که با هدف تغییر هویت جولان اتخاذ کرده باطل و نقض قوانین بین المللی است. بر اساس این قطعنامه اسرائیل باید دست از تحمیل تابعیت اسرائیلی و دادن کارت شناسایی به شهروندان سوری ساکن جولان بردارد.

در همین راستا، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که سوریه حق خود را برای بازپس گیری جولان با تمامی راه‌های قانونی حفظ می‌کند. کشورهای عضو از طریق تایید این قطعنامه پیام واضحی را برای به اسرائیل می‌دهند که مفهوم آن این است که اسرائیل فقط یک نظام است که با اشغالگری به وجود آمده و این اشغالگری "غیر قابل قبول" و محکوم شده است. در نتیجه باید اسرائیل اقدامات اشغالگرانه خود را متوقف کند. اینکه امروز بیشتر کشورهای عضو به نفع پیش نویس این قطعنامه رأی می‌دهند نشان می‌دهد که کشورهای عضو با ادامه اشغال جولان توسط اسرائیل مخالفند.

جعفری در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: سوریه مسئله عدم گسترش سلاح هسته‌ای را به عنوان یکی از اولویت‌های ملی خود قرار داده است. عدم همکاری اسرائیل با درخواست‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی و ادامه تلاش اسرائیل برای ارتقای توانایی‌های هسته‌ای خود خارج از نظارت بین المللی مسئله‌ای است که امنیت و ثبات تمامی کشورهای خاورمیانه را تهدید می‌کند.

وی گفت: تمامی جهان معتقدند که تنها خطر واقعی درباره سلاح هسته‌ای مربوط به سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل است.

انتهای پیام

کد N1033998